Wpis z mikrobloga

3 685 - 1 = 3 684

Tytuł: Neuronauka o podstawach człowieczeństwa
Autor: Vilayanur Ramachandran
Gatunek: popularnonaukowa
★★★★★★★★

Świetna pozycja dla osób zainteresowanych pracą ludzkiego mózgu. Poruszane zagadnienia to m.in. synestezja, neurony lustrzane, kończyny fantomowe, język czy samoświadomość. Wszystko podane w bardzo przystępnej formie, ale jednocześnie z dużą dawką merytorycznej wiedzy - autor nie tylko opisuje różne ciekawe zjawiska (zwykle na przykładzie studiów przypadku), ale także wyjaśnia mechanizm ich działania - czasem są to mechanizmy udowodnione naukowo, w innych przypadkach snute przez autora hipotezy (co oczywiście jest wyraźnie zaznaczone).

#ksiazki #czytajzwykopem #biologia #nauka #neurobiologia

Każda małpa może sięgnąć po banana, ale tylko ludzie potrafią sięgać gwiazd. Małpy żyją, walczą, rozmnażają się i umierają w lasach - i tyle. Ludzie piszą, badają, tworzą i poszukują. Składamy geny, rozszczepiamy atomy, wystrzeliwujemy rakiety. Jak półtorakilogramowa masa galarety, która mieści się w dłoniach, może wyobrażać sobie anioły, kontemplować sens nieskończoności, a nawet kwestionować swoje miejsce w kosmosie? Szczególny podziw budzi fakt, że każdy mózg, także twój, składa się z atomów, które powstały w jądrach niezliczonych, odległych gwiazd przed miliardami lat. Cząstki te dryfowały przez eony i lata świetlne, dopóki grawitacja i przypadek nie połączyły ich ze sobą tu i teraz. Atomy te tworzą pewien konglomerat - twój mózg - który potrafi nie tylko dumać nad tymi samymi gwiazdami, które dały mu początek, lecz również mysleć o swojej własnej zdolności myślenia i zdumiewać się własną zdolnością zdumiewania się. Mówi się, że wraz z pojawieniem się ludzi wszechświat nagle stął się świadomy samego siebie. I to doprawdy jest największa tajemnica.

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
1788 - 3 685 - 1 = 3 684

Tytuł: Neuronauka o podstawach człowieczeństwa
Autor: Vi...

źródło: comment_XGzYS64ZdNRdO1u7Ht7tprAsv732Imye.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@1788: Jedna z moich ulubionych książek popularnonaukowych w tematyce neuroscience. Bardzo podoba mi się w ogóle podejście Ramachandrana do uprawiania nauki - proste eksperymenty, minimum techniki i nakładów finansowych, szczegółowa obserwacja. Dla mnie koleś jest genialny. Plus też za zainteresowanie różnymi anomaliami neurologicznymi, często przez lata ignorowanymi przez świat naukowy (np. synestezja, czy zespół Capgrasa). Wbrew pozorom są to zjawiska, których badanie może dużo nam powiedzieć o tym jak działa
  • Odpowiedz
@Gnosis: temat za trudny na anglojęzyczne wersje, piratów nie będę nawet szukał, więc zostaje wygospodarować miejsce na półce jakoś...
  • Odpowiedz
@Darjo: Polecam od czasu do czasu przejrzeć allegro. Czasami można używane książki w dobrym stanie kupić za śmieszne pieniądze. Zdumiewającą hipotezę trafiłem za 12 zł z jakiegoś internetowego antykwariatu. Nie raz zdarzyło mi się trafić dobry podręcznik z neuropsychologii/neurobiologii za 5, czy 8 zł. Trochę beka, jak anglojęzyczny podręcznik warty 25 dolców na amazonie, a ktoś wystawia za 10 zł na kup teraz na allegro. Także warto szukać. :)
  • Odpowiedz
@Gnosis ktora polecal na poczatek, jako pierwsza ksiazke w tej tematyce dla osoby ktora nie ma zielonego pojecia w temacie? Neuronauka... Czy Istota czlowieczenstwa?
  • Odpowiedz
@abralinc: Według mojego doświadczenia, to Istota człowieczeństwa jest trochę łatwiejsza do czytania i dużo wyjaśnia. Prosty, bezpośredni język, obrazowe przykłady i ciekawe anegdoty. Ale nadal rzetelnie, bo w końcu książka napisana jest przez jeden z największych autorytetów w tej dziedzinie.

Jeśli szukasz czegoś na początek w tej tematyce, to według mnie najbardziej nadaje się Od mózgu do umysłu Christophera Firtha. Świetna, lekka, ale mądra i ciekawa książka. Czyta się naprawdę
  • Odpowiedz