Wpis z mikrobloga

@uzytkownik29: zbyt ogólne pytanie. To zależy od rodzaju amunicji, z jakiego pistoletu strzelasz i warunków pogodowych.

Ogólnikowo mogę Ci odpowiedzieć że zasięg efektywny glocka strzelającego 9mm parabelum to jakies max 150 metrów.

Strzelając w górę pewnie dalej jak 200-300 nie poleci.
  • Odpowiedz
@amaw: kolega pyta o strzelanie w górę.

Na strzelnicy, jakby dobrze wziął pod uwagę warunki i odpowiednią amunicję to możnaby i dużo dalej trafić. Tylko czy taki ostrzał jest efektywny? Niet. Raczej też pocisk straci cała swoją siłę obalająca.

Do mnie ten filmik nie przemawia bo nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że są modele broni oosobistej takiej jak glock, tylko strzelajace pociskiem karabinowym.
  • Odpowiedz
@predek13 z tymi 200-300m to bzdura. Wiatrówka niesie na grubo ponad 100 (nie sprawdzałem ile, ale do 200 i dalej pewnie też by doleciał)a pistolet wystrzeliwujący pociski o dużo lepszym współczynniku balistycznyn i prędkości początkowej miałby nie polecieć dużo dalej? Poszukam teoretycznego zasięgu maksymalnego dla 9mm, ale gwarantuję ci, że jest o wiele większy, niz podane przez ciebie wartości.
  • Odpowiedz
@predek13 https://www.reddit.com/r/videos/comments/2cr40w/world_record_1000_yard_shot_with_a_9mm_hand_gun/

Tu masz strzał i trafienie z 900m. Co nie znaczy, że pocisk nie poleciałby dalej pod odpowiednim kątem. Czytałem o 2km a nawet więcej.

Ta tabela nic mi nie da, bo dotyczy strzału bezwzględnegk. A my tu mówimy o strzelaniu na wielokrotnie większe odległości "w górę" cxyli jak rozumiem pod optymalnym kątem by jak najdalej poleciał pocisk.
  • Odpowiedz
@Pantokrator: dobra zmywam się z tego tematu bo czuję że zaraz raka dostanę. Kolega pyta o strzał 90stopni w powietrze w górę, a jeden wrzuca filmik jak z glocka strzelają na 300 metrów i pociski się odbijają od tarczy bo taką maja słaba siłę pozwalająca, a teraz Ty pokazujesz strzelanie z armaty też poziomo! Z tej armaty tak, na kilometr - dwa w górę by poszło. Bo to amunicja magnum co
  • Odpowiedz
@predek13: armaty chłopie?
W 9mm zysk z dłuższej lufy jest niewielki, a w rewolwerze dochodzi strata wynikająca ze szczeliny między bębnem a lufą.

Pionowo w górę też poleci dalej niż 200-300m.

Ale ty człowieku pisałeś w kontekście jak najdalszego strzału. Więc założyłem, że użyłeś skrótu myślowego i nie chodziło o strzał pionowy. Tak czy siak gówno wiesz w temacie, a zgrywasz eksperta.
  • Odpowiedz
Ok. To ja się nie wypowiadam skoro wiesz lepiej :) pewnie służysz w armii albo jesteś profesorem balistyki :) Ale jak znajdziesz odpowiedź, albo po prostu sobie to w głowie obliczysz względem praw fizyki to pomyśl sobie o mnie gorąco. Buźka
  • Odpowiedz
@predek13: 147gr to jeden ze STANDARDOWYCH obok 115 czy 124gr mas pocisku w tym kalibrze. Tak, to 9mm, a nie .357 Magnum, gdzie pociski zwykle ważą 125, 158 i 180gr (są też inne, mniej popularne pociski, ale 147gr w tym kalibrze praktycznie nie występuje).
  • Odpowiedz
@predek13: i specjalnie dla ciebie - przy prędkości początkowej rzędu 300m/s, pocisk 9mm osiągnie 300m w trochę ponad sekundę. Straci w tym czasie 10m/s prędkości z uwagi na przyspieszenie grawitacyjne i trochę więcej z uwagi na opór aerodynamiczny.
Moim zdaniem spokojnie doleci na 1300m, a prawdopodobnie nawet wyżej.

EDIT: o proszę, tu mamy potwierdzenie i to przy założeniu użycia lekkiego pocisku, który szybciej traci prędkość z uwagi na opór powietrza.

Porównując
  • Odpowiedz
@qbiszon8 jakbyś był ciekaw, bo widzę, że przeczytałeś to z wyliczeń w necie itd. (w tym przy okazji "Pogromców mitów") wychodzą nawet wyższe pułapy (właśnie koło 1300m), w tym badaniu z jakiegoś powodu wyniki są dość słabe i ciekawi mnie, czym to było spowodowane - może to jednak efekt obliczeń, przy których użyto zbyt uproszczonego modelu balistycznego. Kto wie. Tak czy siak - szkoda, że "kolega" z którym dyskutowałem skompromitował się i
  • Odpowiedz