Wpis z mikrobloga

WASSILY KANDINSKY (1866-1944)

- rosjanin, abstrakcjonista
- studiował prawo i ekonomię
- mimo sukcesów w wyuczonym zawodzie porzucił prawo na rzecz malarstwa
- na początku związany z neoimpresjonizmem (bardziej sprecyzowane zasady niż w impresjonizmie, wręcz naukowe podejście do malarstwa, malowanie czystymi barwami) i ekspresjonizmem
- podziwiał prace Claude Monet'a, był zachwycony "Stogami siana"
- później nagle uznał, że określone formy, przedmioty, sceny szkodzą jego obrazom i pochłonął go abstrakcjonizm
- sztuka jako brama do transcendencji, uwolnienie duszy, czysta metafizyka
- jego twórczość można podzielić na fazy
- pierwsze lata - początkowe eksperymenty, duży dynamizm, odejście od przedmiotowości
- faza geometryczna - inspiracja Bauhausem, natenczas przebywał w Niemczech
- faza kół - czyli kółka, kółka jeszcze raz kółka ;)
- faza paryska (Great Synthesis) - łączenie form z poprzednich okresów, bardziej poetycko, formy organiczne, bimorficzne
- był założycielem ugrupowania abstrakcjonistów "Błękitny Jeździec"
- Kandinsky jako teoretyk sztuki prowadził debatę z krytykami, broniąc wartości sztuki abstrakcyjnej
- napisał też kilka książek
- w pracach Kandinskiego można zauważyć dużo nawiązań do muzyki, harmonii, a nawet brzemienia poszczególnych instrumentów (identyfikował je z kolorami)
- rodzice byli muzykami, sam Wassily także był zdolny w tej sferze
- najprawdopodobniej "cierpiał" na synestezję
- można się spodziewać, że abstrakcjonista to jakiś hipis, a tu mamy poważnego prawnika i teoretyka sztuki, bez żadnych odpałów i skandali
- a uznawany jest za ojca sztuki abstrakcyjnej
- trzy razy żonaty, pierwszy raz z kuzynką ;) później wolał młodsze od siebie (studentki i te sprawy)
- mimo pochodzenia był anty-komunistą, a jego prace były później zbanowane w Rosji

galeria: https://www.wikiart.org/en/wassily-kandinsky

#malarznadzis - mam plan wrzucać ciekawostki o dawnych malarzach artystach
dodatki mile widziane w komentarzach

#malarstwo #ciekawostki #sztuka #gruparatowaniapoziomu
garmil - WASSILY KANDINSKY (1866-1944)

- rosjanin, abstrakcjonista
- studiował pr...

źródło: comment_29rOOFNi51YK590bDCg0fPtWRzCFAfEd.jpg

Pobierz
  • 27
@szczesliwa_patelnia: jak przeczytałem interpretację jednego z obrazów to ... takiego lania wody nie powstydziłby się gimbus na klasówce. Ogólnie jego obrazy wyrażały stany emocjonalne autora, do tej kompozycji co wstawiłem powstało niby kilkadziesiąt wstępnych szkiców. Jak dla mnie są po prostu dość atrakcyjne wizualnie i kompozycyjnie, jakby czuć nawet ten związek z muzyką.
@garmil: @szczesliwa_patelnia opisy prac np. tu http://www.theartstory.org/artist-kandinsky-wassily.htm nie zgodzę się z @garmil że to tylko stany emocjonalne, to zdanie bardziej pasuje do Pollocka. Wasiliy w obrazach miał myśl przewodnią, jednak stopień dekonstrukcji symbolu jest tak znaczny, że trudno go odgadnąć. Co do lania wody przez opisujących obrazy...cóż czasem trzy kreski to po prostu trójkąt, ale krytyk MUSI!
@plk_bbl
Jak jest Kandinski to czekam na Malewicza xD Choć tu chyba wiadomo jaki będzie obraz...

@garmil
Nie wiedziałam, że też się pasjonował muzyką, choć coś powinnam kojarzyć bo przecież wiem, że kumplował się z Schoenbergiem (który oprócz bycia kompozytorem parał się też malarstwem). Nie łapię tych jego kompozycji, ale fajnie się nadają na ilustracje do muzyki współczesnej na YouTube ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@szczesliwa_patelnia: dorzucę moje 3 grosze - obrazy Kandinskiego zaliczane są zazwyczaj do ekspresjonizmu abstrakcyjnego.
Zacznijmy od definicji dzieła sztuki wg ekspresjonistów (cytuje z głowy, zainteresowanych kieruję np. do Estetyki Tatarkiewicza): "dziełem sztuki jest taki artefakt, który jest wyrażeniem przeżyć, pod warunkiem że potrafi on zachwycić, bądź wzruszyć, bądź wstrząsnąć". Zgodnie z tą definicją doszukiwanie się tutaj jakiś ukrytych treści jest pozbawione sensu, obraz tego typu należy raczej przeżywać. Jak przeżywać takie