Wpis z mikrobloga

Ktoś się orientuje, czy inne kraje UE płacą za zgłoszenie #liquidy i #epapierosy (do sprzedaży) swoim Inspektorom?
Dla nas takie zgłoszenie wynosi koszt 1282,71 zł dla każdego produktu.

Z innej beczki. Czekamy 3ci miesiąc na odpowiedź Komisji EU na nasze zapytanie dot. decyzji wykonawczej a dokładniej pkt 5, w którym należy określić poziom wydzielanych substancji z produkowanych liquidów.
Zapytaliśmy (najpierw polskiego Inspektora, który odesłał nas do EU) jak, zgodnie z prawdą, umieścić tam odpowiedzi, skoro takie poziomy zależą od wielu obiektywnych warunków, choćby specyfikacji grzałek. No bo chyba nie każą badać dla kazdego dostępnego rynkowo efajka ...
Czas płynie.
  • 8
  • Odpowiedz
Ofir powinien wiedzie


@marek-wozniak-750: mamy własne opinie prawne, w tym od ubezpieczonych kancelarii, ale i tak musimy mieć źródłowe, bo nie zaryzykujemy przerwy w produkcji z okazji poprawek w dokumentach.
DIY nas nie bawi, bo większość produkcji pchamy w priv label.
  • Odpowiedz
@Ofir-group: ciekawe pytanie, bo tak: jeżeli np w Niemczech nie płaci się, opłacałoby się tam rejestrować. Ale czy TPD zakłada taką opcję? Wydaje mi się że każdy produkt który chcemy sprzedawać, musi zostać zarejestrowany osobno na każdym rynku. Czyli chcemy sprzedawać w Polsce, rejestrujemy w Polsce itd. Więc ostatecznie wygląda na to że wiedza zawarta w odpowiedzi na to pytanie niewiele daje ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
Wydaje mi się że każdy produkt który chcemy sprzedawać, musi zostać zarejestrowany osobno na każdym rynku.


@xardas060: raz dla UE jako rynku. Customowe lokalnie są tylko ulotki i opakowania, ale tego dot. inna dyrektywa.
Problem w tym, że rejestrować musisz markę x smak x moc, co w przypadku kilkudziesięciu wariantów daje potężna kasę.
Dlatego firmy wynoszą się m.in. (z plotek branżowych) do Czech, gdzie najwyraźniej się takich opłat nie ponosi. To
  • Odpowiedz
  • 2
@xardas060 jeszcze nie wiem. Jutro sie dowiem, ale chyba ma to zwiazek z rozroznieniem w ustawie producenta i importera od dystrybutora, ktory pojawia sie w mniejszej ilosci artykulow.
dystrybutor – przedsiębiorcę uczestniczącego w procesie dostarczania lub udostępniania papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych na dowolnym etapie, którego działalność nie wpływa na właściwości wyrobów
  • Odpowiedz