Wpis z mikrobloga

Dlaczego jak jest smog, to zaleca się pozostać w domu? np. GIOŚ pisze, dla warunków złych:

Jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu - szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego


Ok, rozumiem unikanie wysiłku - przyspieszone oddychanie, oddychanie przez usta - ale czy pozostawanie w pomieszczeniach rzeczywiście coś daje? Zwłaszcza jeśli chodzi o ten podobno najgorszy pył PM2.5? Przecież nie mam w domu filtrowanego powietrza.

Był bym bardzo wdzięczny jak ktoś ma jakieś źródła, badania, cokolwiek, bo nie mogę znaleźć nic po za artykułami straszącymi że w domu może być jeszcze gorzej.

maniexx - Dlaczego jak jest smog, to zaleca się pozostać w domu? np. GIOŚ pisze, dla ...

źródło: comment_waXRi6wwPlG61yICu8msJlkDWdMyP54H.jpg

Pobierz
  • 14
@maniexx: Kilka Mirków robiło testy czystości powietrza i to w domu jest znacznie czystsze. A dlaczego? Mnie się wydaje, że może być to związane z tym, że w zamkniętym pomieszczeniu nie ma obiektów emitujących zanieczyszczeń, a więc nowy pył się nie pojawia (pomijając nieszczelności w oknach/drzwiach), a ten wiszący w powietrzu opada i jest absorbowany itp.
@Srala-Bartek: przecież podmuchy powietrza cały czas mają miejsce, wystarczy drzwi otworzyć albo ruszyć się - a takie małe cząstki nie problem poruszyć.

i w tych testach wcale nie było tak znacznie czyściej w mieszkaniu, np. TU
i w tych testach wcale nie było tak znacznie czyściej w mieszkaniu, np. TU


@trollasek: Ale inni mieli lepsze wyniki. Wszystko zależy od wietrzenia pomieszczeń - skoro wiesz, że jest smog to możesz je ograniczyć do minimum. No ale skoro uważasz, że nie ma znaczenia gdzie się przebywa, czy w domu, czy na zewnątrz, to daj znać specjalistom, bo oni tego chyba tego nie wiedzą, skoro dają takie zalecenia.