Wpis z mikrobloga

Jaka najlepsza dystrybucja na #linux ? Mint, Manjaro czy co innego? System na laptopie by był. I czy mozna wyciągnąć klucz z Windows 10 bym mógł go kiedyś podobnie zainstalować.
  • 20
  • Odpowiedz
@susuke15: dystrybucje Linuksa są trochę jak modele samochodów: jasne że da się je częściowo porównywać (np. nikt normalny nie uzna, że Fiat 126P z końca XX wieku jest lepszy od BMW E46 z tego samego okresu), ale nie da się sensownie mówić o czymś takim jak najlepszy samochód czy najlepsza dystrybucja, bo wszystko zależy od zastosowań.

Jak masz chatkę w górach z paskudnym dojazdem, to nie będziesz chciał Tesli. Jak mieszkasz
  • Odpowiedz
  • 1
@Althorion zwykle przeglądanie internetu. Słuchanie Spotify , oglądanie filmów i by chodził FM 2012. Fajnie by było gdyby był ładny. I by chodził płynnie
  • Odpowiedz
@susuke15: na jakim sprzęcie? Wolisz raz postawić i regularnie aktualizować, czy raz na jakiś czas stawiać od nowa, ale za to nie kłopotać się aktualizacjami?

Football Manager 2012 wyszedł już na Linuksa, czy dopiero późniejsze wersje?
  • Odpowiedz
@Althorion: intel core i5 m 560 @ 2.67GHz (dobry procesor?) , 4 gb, karta graficzna Nivida NVS 3100M. Nia mam pojecia czy wyszedł na linuxa ( ͡° ʖ̯ ͡°) Wole raz postawić i ciągle aktualizować
  • Odpowiedz
@susuke15: dobry. Chciałem się przede wszystkim dowiedzieć, z którego roku maszyna, bo trudno oczekiwać od dystrybucji, że będzie od ręki działała na sprzęcie, który wyszedł później niż ona sama.

Football Manager 2012 nie wyszedł jeszcze na Linuksa, dopiero od 2014 wychodzą.

Więc tak:
1. Jak wolisz raz zainstalować i regularnie aktualizować, to bierz Antergosa. Ma on domyślnie do wyboru przy instalacji kilka środowisk: GNOME 3, Plasma 5, Cinnamon
  • Odpowiedz
  • 0
@Althorion kupiłem używanego laptopa i takie parametry miałem. Chyba minta wybiorę bo go znam. A na podstawowe rzeczy mi wystarczy. Mint jest dobrze zabezpieczony ?
  • Odpowiedz
@susuke15: tak. Ogólnie systemy linuksowe są dosyć bezpieczne (bo istotnym rynkiem dla nich są serwery).
Wybierając Minta zwróć uwagę na to, że raz na rok (czy co ile tam wychodzi nowa główna wersja) będziesz miał poważne aktualizacje, które czasem lubią się wysypać i wymagać reinstalacji.
  • Odpowiedz
  • 0
@Althorion libre office już jest poprawiony ? Słyszałem że lubi psuć formaty zapisanych dokumentów. I jest jakiś prosty edytor zdjęć ? W Windows 10 zdjęcia jest delikatny korektor który fantastycznie działa by poprawić zdjęcie. I jest bajecznie prosty. Poza gimpem jest coś takiego?
  • Odpowiedz
@susuke15:
1. Pojęcia nie mam, nie używam Libre Office’a (mam wściekłą i dosyć nonsensowną nienawiść do WYSIWYG; dokumenty tekstowe piszę więc w TeX-u).
2. Pojęcia nie mam, bo jak wyżej, ale na pewno jest. Zobacz sobie listę popularnego oprogramowania na wiki Archa.
  • Odpowiedz
@drk001: technicznie rzecz biorąc, to część KDE. Teraz sobie tak uwidzieli, że KDE to cały ekosystem, na który składa się środowisko graficzne na Linuksa i BSD (Plasma), zbiór multiplatformowych bibliotek (KDE Frameworks) i trochę multiplatformowych programów.
  • Odpowiedz
  • 0
@susuke15 Co do klucza. Wyciągnąć nie zawsze się da, ale da się zrobić kopię zapasową aktualnej licencji. Program "Microsoft Toolkit" twoim przyjacielem. Niestety czasem wymaga klucza do zrobienia kopii, ale nawet to jest korzystne, bo system po jej przywróceniu nie musi być aktywowany przez internet czy telefonicznie.
  • Odpowiedz