Wpis z mikrobloga

OSCAR CLAUDE MONET (1840-1926)

- francuz, impresjonista
- impresjoniści czyli idziemy w plener i malujemy na szybcika jakąś sielankową scenę
- obraz ma być ładny, skupiać się na powierzchowności, ulotności chwili
- bez gmatwania jakimś symbolizmem, historią, liryką

- urodził się w silnie katolickiej rodzinie, sam został ateistą
- miał dość poważny konflikt z ojcem, gdyż ten chciał aby Oscar zają się rodzinnym sklepem
- ojciec był raczej pragmatykiem i nie znosił kreatywności
- impresjonizm z początku nie był popularny, co skutkowało częstymi problemami finansowymi artysty
- m.in. one były przyczyną załamania psychicznego a nawet próby samobójczej
- nie pomagały wczesna śmierć matki oraz pierwszej żony
- kiedy żona leżała na łożu śmierci, Monet uznał, że to dobra pora namalować jej portret (a tak na serio to jeden z najbardziej emocjonalnych obrazów, poza tym często portretował żonę)
- poślubił wdowę po kolekcjonerze, który wcześniej kupił wiele jego obrazów!, a prawdopodobnie romansował z nią znacznie wcześniej
- miał problemy ze wzrokiem, przeszedł operację usunięcia zaćmy
- problemy ze wzrokiem miały prawdopodobnie wpływ na wygląd obrazów, używane kolory
- w młodości nie lubił szkoły, na lekcjach zajmował się malowaniem karykatur nauczycieli
- często malował tę samą scenę kilka razy, o różnej porze roku, w różnym oświetleniu (słynne cykle nenufarów, budynku parlamentu, stogi siana)
- był dość zamknięty na inne odmiany malarstwa, uznawał tylko prace pejzażystów
- rodzice zwracali się do niego używając pierwszego imienia, dziwne, że teraz jest ono pomijane
- często zamalowywał obrazy, żeby wykorzystać płótno do nowego pomysłu, niektóre mają po kilka warstw
- posiadał sporych rozmiarów ogród, który sam zaprojektował
- importował lilie wodne z całego świata, jeden z ogrodników miał za zadanie tylko oczyszczać staw z liliami (odkurzać każdy liść)
- nazwa impresjonizm pochodzi od poniższego obrazu "Impression, Sunrise"

galeria: https://www.wikiart.org/en/claude-monet

#malarznadzis - mam plan wrzucać ciekawostki o dawnych malarzach artystach
dodatki mile widziane w komentarzach

#malarstwo #ciekawostki #sztuka
garmil - OSCAR CLAUDE MONET (1840-1926)

- francuz, impresjonista 
- impresjoniści...

źródło: comment_ohrMgrzbKNtJXrk0Unpmh5aoUnUlOs0C.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@garmil: łap kolejnego plusa! Należy Ci się. Mała uwaga, nie pędź tak z materiałem. Daj czytelnikom przynajmniej jeden dzień na spokojne pooglądanie galerii.

Aż mi się przypomniał stary dowcip z audycji "Nie tylko dla orłów": "Grupa numizmatyków sofijskich zakupi nieograniczoną ilość obrazów Moneta". ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@garmil: warto wspomnieć, że to malowanie "na szybcika" często było mitem. Niejeden obraz, który sprawiał wrażenia powstałego pod wpływem chwili powstawał przez długi okres czasu.
  • Odpowiedz
w młodości nie lubił szkoły, na lekcjach zajmował się malowaniem karykatur nauczycieli

Nie wiedziałam, że mam w sobie coś z Moneta ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Honorrata: Ja trochę też, bo tak jak on, w młodości nie lubiłem szkoły. Powiem więcej - z tego powodu uważam Moneta za swojego prekursora.
  • Odpowiedz