Wpis z mikrobloga

#arduino #raspberrypi #mikrokontrolery
Czołem mirki, chcę wejść na którą z tych platform. Osobiście posiadam arduino leonardo, ale pieniądze nie stanowią problemu jeśli chodzi o zakup nowej płytki (podejrzewam, że leonardo to już trochę prehistoria).
Co jest moim celem?
Chciałem zrealizować na którejś z tych płytek parę projektów, tak aby nauczyć się pracy z mikrokontrolerami. Dodatkowo chciałem się trochę zgłębić wiedzę odnośnie mikrokontrolerów, etc, a wiadomo czysta teoria to zawsze teoria.
Przy okazji może przypomniałbym sobie coś z podstaw elektroniki z studiów( ͡° ʖ̯ ͡°)
Którą z tych platform polecicie dla początkującego?
Jaki jest taki startowy "must have" do platformy? Co wypada mieć na sam początek by zrobić coś ambitniejszego niż migająca dioda? Jakieś linki do projektów/godna polecenia literatura do przeczytania?
  • 10
  • Odpowiedz
@danielosw: Same płytki arduino nie są takie złe i można je normalnie programować nie korzystając że środowiska arduino, klony są dość tanie i znacznie wygodniejsze od płytki stykowej.
@qwedsa
Jeśli uważasz, że avry to już prehistoria, to polecam płytki Discovery lub Nucleo z mikrokontrolerami stm32, są dość tanie i wygodnie do nauki obsługi programowania. Jeśli jednak te arduino programowałeś jedynie korzystając z gotowych bibliotek, to warto trochę je bez ich wykorzystywania,
  • Odpowiedz
@fransua: A jak wygląda porównanie raspberry do arduino? W co lepiej iść? Czy może jeszcze coś innego?
Wiesz co, nie znam się apropo tego czy avr czy stm, zapytam tak szczerze, co możesz polecić dla totalnego nowicjusza?
Chciałbym poznać po prostu tą działkę, a raczkuję dopiero. Stąd właśnie moje pytanie. Dodatkowo myślałem, że przy okazji liznąłbym jakieś podstawy programowania, co zawsze jest plusem dodatnim ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
@qwedsa: Datasheet dla mikrokontrolera jaki jest na płytce + C + kompilator i jazda z programowaniem :P Jeżeli chodzi o obsługę dodatkowych modułów jak ethernet to polecam raczej gotowe biblioteki bo ogarnięcie komunikacji AVR z np. enc28j60 to wystarczy zerknąć do dokumentacji ENC i życzyć powodzenia ;)
  • Odpowiedz
@qwedsa: RaspberryPi to mocny procek który chyba ma więcej niż jeden rdzeń (nie polecam programować z datasheet w ręku zwłaszcza na początek). Dla RaspberryPi jakiś system co jest gotowy dla ARM np jakiś linux albo jakiś RTOS (chociaż sam nigdy jeszcze z RTOS nic nie robiłem). Jeżeli chodzi o arduino to znaczy AVR to proste procesorki które ogarniesz z datasheet w ręku i dasz radę na nie pisać w zwykłym C
  • Odpowiedz
@qwedsa:
Od raspberry specjalistom nie jestem, ale już dostałeś od kogoś innego odpowiedź.

W co lepiej iść?

Poczytaj i wybierz co bardziej Ci się podoba. W przypadku arduino proponowałbym jednak nie korzystać z gotowych bibliotek, chyba że do obsługi jakiś zaawansowanych modułów tak jak wspominał kolega wyżej.
Ludzie, którzy programują, korzystając wyłącznie z bibliotek arduino często się zdarza, że nie mają pojęcia jak działa mikrokontroler, czym są przerwania, co dla mnie
  • Odpowiedz