Wpis z mikrobloga

@luvencedus: dobry punkt. Nie znałem tych wypowiedzi. Dzięki. NIestety
cytat:

Jeśli dana osoba myśli i wierzy, że jego/jej droga jest jedyną drogą do Boga, to to jest ich droga do zbawienia.

Tak to jest ich droga do zbawienia. Tylko czy idąc nią je osiągną?
Tu jednak zakłada wiarę, jakąś nieokreśloną. Ciężko też wywnioskować co oznacza to zbawienie. Raczej nie chodzi tu o zbawienie w sensie katolickim (zgodnym z katechizmem).

Wykład jest
@dolus_deliberatus: Szustak reprezentuje przedsoborowe podejście, które jest rozwodnione i kłóci się same ze sobą. Sam powiedział, ze "poza Kościołem nie ma zbawienia" to stwierdzenie stare jak sam KK, ale dopiero SW2 (sic!) wytłumaczył jak należy je rozumieć. Ergo przez prawie 20 wieków wszyscy rozumieli to zdanie źle... I to nie jest tylko kwestia Szustaka, bo całe liberalne skrzydło KK tak uważa.
@luvencedus: szkalować? Chyba wszystkie światowe a nawet polskie media swego czasu pisały o tym dość jednogłośnie. Do wyciągania wniosków wystarczy własny intelekt i niezależność, zdaje się też przez Boga dane :)
@spielmann: Jakiś czas temu pojawiła się informacja o podobnym wydźwięku, chyba potem była prostowana przez rzecznika Watykanu, nie pamiętam na czym sie skończyło.

“The Lord has redeemed all of us, all of us, with the Blood of Christ: all of us, not just Catholics. Everyone! ‘Father, the atheists?’ Even the atheists. Everyone!”


link
@neilran: moralność pazernych grubasów, pedofilów czy papieży, którym zdarza się kopulować wewnątrz rodziny albo wykopywać trupa poprzednika i urządzać mu pokazowy proces? Oh, wait. To było dawno, to się nie liczy. Masz rację, mam olbrzymi ból dupy o to, że z mojego kraju zrobiono dziwkę kościoła, i to nie pytając nikogo o zgodę.
@jash: Dzięki.

To redeemed - może być tłumaczone dwojako: zbawić lub odkupić.
Jeśli przetłumaczymy przytoczony cytat jako: "Bóg odkupił nas wszystkich..." to owe zdanie jest prawdziwe. Jednak jeśli nadamy mu znaczenie: "Bóg zbawił nas wszystkich..." to zdanie błędne. Odkupienie i zbawienie, to dwie różne sprawy w teologii katolickiej. Odkupienie już nastąpiło - śmierć Jezusa na krzyżu. Ono daje możliwość dostąpienia zbawienia.

Ogólnie Biblia po ang., komentarze itd. to straszny mętlik wydań