Wpis z mikrobloga

Hej Mirki i Mirabelki. Jak pewnie wiecie rząd wycofał się z #jednolitadanina. O ile sam pomysł jednej wpłaty do US nie uważam za z gruntu zły to wszystko zależy od szczegółów konkretnego rozwiązania. Przecieki, które od czasu do czasu docierały na wykop nie napawały optymizmem więc może to i lepiej - nie ma co się z tym tak spieszyć. Przy okazji odżyła dyskusja o tym ile trzeba odpalić państwu, żeby było sprawiedliwie. I oto właśnie chciałbym Was zapytać prezentując konkretne przykłady. Zamiast zaglądać w portfel jednostce skupię się na gospodarstwie domowym. Przejrzałem Gospodarstwa domowe i rodziny. Charakterystyka demograficzna. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011 w poszukiwaniu jakiejś/jakichś najpopularniejszych w Polsce “konfiguracji” gospodarstw domowych ale nie ma takich.


W związku z tym przygotowałem 21 przykładów, które moim zdaniem dość dobrze pokrywają sytuację mieszkaniowo-ekonomiczną Polaków. Nie będę ich wszystkich wrzucał na raz bo nikt przez to nie przebrnie. Jeśli będzie odzew to co parę dni będę Wam prezentował kolejny. Dziś chciałbym, żebyście mi powiedzieli ile wg Was ROCZNIE powinno zapłacić podatku w formie jednolitej daniny (podatek dochodowy i wszelkie składki społeczno-zdrowotne):

bezdzietne małżeństwo osiągające miesięczny dochód w wysokości 3500 PLN z prowadzenia działalności gospodarczej + 2500 PLN z gospodarstwa rolnego + 700 PLN z wynajmu?

Co to za kwoty?
- dla działalności gospodarczej - po odliczeniu VAT i kosztów, przed podatkiem dochodowym i składkami
- dla gospodarstwa rolnego - po uwzględnieniu dopłat i odliczeniu kosztów i VAT (jeśli dotyczy), przed podatkiem dochodowym i składkami. Dochód jest uśredniony tak aby wyeliminować sezonowość (dochód roczny / 12)
- dla wynajmu - po odliczeniu VAT (jeśli dotyczy), przed podatkiem

Piszcie proszę osobno kwotę podatku i ewentualny komentarz bo będę zliczał również plusy komentarzy z kwotami.

#ankieta #pytanie #podatki #gospodarka #ekonomia