Wpis z mikrobloga

Jako że w internetach nic więcej na ten temat nie znalazłem a najwcześniej do endokrynologa będę mógł wybrać się za pół roku, to zapytam tu.
Jakiś czas temu stwierdziłem, że zbadam sobie tarczycę, bo od dłuższego czasu męczą mnie objawy, które teoretycznie mogłyby wskazywać na niedoczynność.

Jako pierwsze zrobiłem TSH, z wynikiem 3,75 i choć laboratorium oznaczyło normę pomiędzy 0,27 i 4,2, na anglojęzycznym internecie (tak, wiem, że internet to kiepskie narzędzie diagnostyczne) znalazłem sporo informacji, że górna granica normy powinna być ustanowiona dużo niżej, a w moim wieku (26 lat) poziom TSH w ogóle nie powinien przekraczać 2,5.

Trochę zestresowany zrobiłem kolejne badania, tym razem na FT3 i FT4, te z kolei wyszły całkowicie w normie:

FT3 - 3,83 (norma 2,04 - 4,40)
FT4 - 1,37 (norma 0,93 - 1,71)

Dalej jednak niepokoi mnie ten w teorii zbyt wysoki poziom TSH, znajdzie się tu może ktoś obeznany w tym temacie, kto spróbuje wyjaśnić mi możliwe przyczyny i ewentualnie rozwieje moje wątpliwości?

#tarczyca #medycyna #zdrowie
  • 7
@Evil_Shepard: Informacje, które znalazłeś nt. TSH są prawdziwe. Wysokie prawidłowe (wg. laboratorium) też nie jest wcale ok, tym bardziej w Twoim wieku. Początkowe stadium niedoczynności może przebiegać z prawidłowym, bądź nawet podwyższonym stężeniem hormonów tarczycy. W zależności od objawów do konsultacji z endokrynologiem, za jakiś czas powtórne badania :)
@Evil_Shepard: Z twoich wyników można wywnioskować, że masz subkliniczną niedoczynność tarczycy tzn. podwyższone TSH przy FT3 i FT4 w normie. Przed pójściem do lekarz powinieneś zrobić sobie też badania na przeciwciała anty-TG i anty-TPO, które wskażą czy twoje problemy z tarczycą mają charakter autoimmunologiczny czy też nie. Ponadto zrób jeszcze USG tarczycy - u mężczyzny objętość tarczycy powinna wynosić ponad 20 ml (np. u mnie ona wynosi poniżej 9 ml, tarczyca
@paramedic44: Normy, które podałem w nawiasach są normami laboratorium, w którym robiłem badania.

@qmed: Faktycznie, chyba bez konsultacji z lekarzem się nie obejdzie, tylko przerażają mnie te co najmniej półroczne kolejki do endokrynologów, chyba będę musiał wybrać się prywatnie :)
@Evil_Shepard: Te normy laboratoryjne są zawyżone jeśli chodzi o TSH, to jest fakt. U mnie w labie norma na tsh jest do 5, a ja przy 5 i nawet mniej już mam dawkę hormonu zwiększaną. Przynajmniej w przypadku kobiet, nie wiem jak u facetów. No i koniecznie te badania na przeciwciała anty-TG i anty-TPO jak ktoś wyżej wspomniał przed wizytą u lekarza.