Wpis z mikrobloga

@HalinoZaur: W tej chwili w umowie o pracę mam: przygotowywanie materiałów graficznych ale jeśli na fakturze rozpisał bym to na katalog produktów, maillingi, bannery etc. to jest to samo ?
@gozdzik: Jeżeli wymienione na fakturze prace pokrywają się z zakresem obowiązków, który wykonywałeś u pracodawcy to nie możesz mieć 'małego ZUS-u'. Według mnie przykład, który podałeś pokazuje właśnie taką sytuację, choć mogę się nie wystarczająco orientować w Twojej branży.
@gozdzik:
Z małego ZUS możesz skorzystać, gdy nie świadczysz w roku założenia dg lub poprzednim takich samych czynności w ramach dg, jakie wykonywałeś na rzecz byłego pracodawcy na umowie o pracę.

Nie ma nigdzie doprecyzowanego tego, jak bardzo różne mają być te usługi i podczas kontroli zależy to głównie od osób sprawdzających.

Wg mnie, te usługi, które podałeś, raczej nie pozwolą na skorzystanie z małego ZUS - ale zawsze możesz spróbować
@gozdzik:
Mamy dwa czynniki:
- czas - podejmujesz współpracę z byłym pracodawcą, dla którego świadczyłeś usługi w roku założenia działalności gospodarczej lub rok wcześniej,
- rodzaj usług - świadczysz usługi będąc na działalności gospodarczej takie same, jakie świadczyłeś na umowie o pracę

Jeżeli oba są spełnione - musisz się zgłosić do dużego ZUS - i nie ma opcji powrotu do małego ZUS, gdybyś tą współpracę miał zakończyć.

Jeżeli tylko jeden -