Wpis z mikrobloga

@ElektrycznyMarian: niedotlenienie moze wynikac albo z niedokrwienia albo z hipoksemii czyli slabego utlenowania krwi, jezeli chodzi o objawy to poza takimi standardowymi typu zaburzenia swiadomosci, wymiotow czy omdlen to szczerze mowiac nie wiem czy jakies specyficzne wystepuja jeszcze u noworodkow. A czemu pytasz?
@Vitru: W przypadku niedokrwienia u noworodków masz to samo co u dorosłych, zablokowanie naczynia materiałem i niedokrwienie w zasięgu tętnicy albo niedokrwienie ostatniej łąki. Z objawów to przedewszystkim epilepsja, czesto tylko i wyłącznie. I podobnie jak w udarach mozesz miec niedowłady połowiczne, etcetera. Niedotlenienie z reguły jest ogólnoustrojowe i tutaj raczej wystarczy wklepać encefalopatię czy hipoksje w google i coś się znajdzie. Jednak z neonatologią ani pediatrią nie mam za dużo
@Vitru chodzi o synka siostry, urodziła miesiąc temu bliźniaki, jeden ma właśnie niedokrwienie i lukę w mózgu wielkości 3x3cm prawie, wydawało mm się strasznie duże swoją drogą ale lekarze tak twierdzą, był mały teraz 10 dni w szpitalu z zapaleniem płuc, dziś wyszedł i nie to dziecko, cały czas płaczę bez przerwy, zanosi się i zachodzi płaczem, co chwila trzeba klepać po plecach i dmuchać żeby zaczął normalnie oddychać, stąd moje pytanie
@tahti: hmm ja zrozumialem pytanie jako roznica miedzy niedokrwieniem mozgu a niedotlenieniem mozgu (fakt ze to drugie jako powiedzmy objaw izolowany [bez niedokrwienia] nie wystepuje i jest raczej ogolnoustrojowe) tak czy inaczej to tylko semantyka a ja oczywiscie zgadzam sie z tym co piszesz
@tahti
@Vitru wiecie ja nie chce żebyś ktoś diagnozy stawial przez Internet, mały ma umówione wszystkie wizyty które są konieczne ale przeciaga się to przez pobyt w szpitalu, chciałam tylko wiedzieć na czym polega ta różnica między niedotlenieniem a niedokrwieniem, mogłam się bardziej precyzyjniej określić i zapytać o samo niedokrwienie, i najbardziej ni chodzi o ten nieustanny płacz i zachodzenie się, czy może mieć to związek z tym niedokrwienieniem