Wpis z mikrobloga

@czlowiekkmen: @maciekson:

https://www.researchgate.net/publication/281369978_Mechatronics_Tools_for_Turning

Osobiście się nie spotkałem. Przykład z artykułu pokazuje o co chodzi w idei narzędzia (konstrukcja), ale sam ruch programowalny narzędzia można by załatwić zmiana programu obróbki w pokazanym przypadku.

Z opisu działania i definicji nasuwa mi się narzędzie, które można by zrobić z takim dodatkowym napędem - wytaczadło z programowalnym nastawem. To miałoby sens ze względu na możliwość zautomatyzowania ustawiania narzędzia.
@Tooroo: dokładnie, narzędzia ze zmienną geometrią, podczas jednego przejścia umożliwiają obróbkę kilku różnych średnic. Muszę opracować budowe mechanizmów, oraz sposoby komunikacji narzędzia z układem... i dostać 3.
@czlowiekkmen: mechanicznie dość skomplikowana sprawa. Nie z powodu zasady pracy, a z powodu wymaganej sztywności. Wszystko musi być bardzo dokładnie spasowane i zazębiać się na obrotach. Jakieś precyzyjne silniki krokowe... Tylko elektronika to nie moja działka, więc nie pomogę :) Łączność najlepiej bezprzewodowa by nie było problemów z tym, że narzędzie się obraca.

#studbaza z zakresu mechaniki czy raczej jakiejś mechatroniki/elektroniki?
@czlowiekkmen: Kiedyś wytaczałem centralne otwory w zaworach motylkowych o średnicy od 2000mm do 3500mm. Myk polegał na tym, że otwór ten nie był prosty, ani normalnie po stożku. Na wytaczarce typu TOS 12 mialem założone wytaczadło, które zmieniało średnicę wraz z posuwem osi W. W tym samym czasie maszyna przesuwała oś otworu i zagłębiała się. Finalnie na jednej stronie w jednym punkcie ścianka była prosta i przechodziła do przeciwnej strony w