Wpis z mikrobloga

Jak zrobić tego typu oświetlenie schodów na #arduino?
Załóżmy że mam 20 schodów, każdy schodek ma po 1.5m szerokości.

Muszę mieć w takim razie 20x1.5m taśm ledowych. Wszystkie muszę wpiąć do Arduino aby zaprogramować żeby się włączały gdy zostanie wykryty ruch. Ale przykładowo Arduino Uno nie ma aż 20 miejsc do podłączenia. Jak to poszerzyć?

Dodatkowo z tego co wiem Arduino może maksymalnie "wysłać 5V" co nie wystarczy raczej na zaświecenie jednocześnie 1,5-4,5m ledów (3 schody jednoczenie). Więc do paska Led trzeba "dosłać" więcej energii, jak to zrobić?

#elektronika #majsterkowanie #arduinozchin
PrawieJakBordo - Jak zrobić tego typu oświetlenie schodów na #arduino? 
Załóżmy że m...
  • 11
  • Odpowiedz
Uno nie ma aż 20 miejsc do podłączenia. Jak to poszerzyć?


@PrawieJakBordo: Rejestr przesuwny, adresowalne paski led, pełno innych rozwiązań związanych z wpięciem do magistrali

dosłać" więcej energii, jak to zrobić?


@PrawieJakBordo: tranzystory, przekaźniki, samo użycie magistrali i podpięcie zewnętrznego zasilania.

Jak zadajesz takie proste pytanie, to polecałbym najpierw zająć się najpierw jakimś prostszym projektem. Najlepiej w ogóle nie używać arduino, tylko zrobić 20 oddzielnych układów zapalających jeden stopień wraz
  • Odpowiedz
@PrawieJakBordo: Proszę.
http://hawke.pl/schody/

Zrobiłem, działa od 2 lat :D Już raz wymieniłem ledy bo gówno kupiłem za pierwszym razem i się poprzepalały.
Złożone na płytce uniwersalnej i Atmega 32. Koszt 20 zł. Soft w bascomie masz też w linku trzeba przerobić na 20 stopni i wywalić obsługę dip switch.
Włączanie zrealizowane barierami podczerwieni za ok 45 zł.
No i koszt led + zasilacza. Razem jakieś 230 zł mnie wyszło.
U mnie
  • Odpowiedz
jak to zrobić?


@PrawieJakBordo: wybacz odpowiedź rodem z elektrody, ale taka jest prawda: zacząć od podstaw elektroniki, a dopiero potem wziąć się za arduino Nie masz ich, bo byś nie zadawał tych pytań.
Jak to zrobić napisali wyżej koledzy (dodam tylko, że nie rób takich rzeczy na przekaźnikach, do tego są mosfety), od siebie dopiszę jeszcze, że takie bajery na schodach są super do pochwalenia się przed kumplami (zwłaszcza jeśli zrobisz
  • Odpowiedz
@houk: nie wnoszę, że na pewno sobie wybije i na pewno zacznie wkurzać. NIemniej światło, które jest ruchome i które niekoniecznie biegnie zgodnie z tempem wchodzenia/schodzenia konkretnej osoby na pewno nie polepsza bezpieczeństwa na schodach, tylko raczej pogarsza.
  • Odpowiedz