Wpis z mikrobloga

Zakup pierwszego zestawu chodził za mną już jakiś czas, ale ostatnio w mojej głowie pojawiła się chęć stworzenia lamp powiedzmy samochodowych tylnych w całości zbudowanych na modułach LED RGB WS2012b. Polutowałbym powiedzmy matrycę 50x50 ostatnie kilka wierszy robiłby za kierunkowskazy a la audistyle pozostałe to pozycje ze stopem w różnej konfiguracji. Do tego jakaś inicjacja po włączeniu i zgaszeniu świateł i dodatki postojowe typu efekt matrix i inne takie pierdoły fajerwerki sterowane i wybierane jakimiś przyciskami/klawiaturą. Same diody mogę poadresować jak chcę, ale pozostaje kwestia połączenia tego z instalacją w samochodzie i zgrania ze sobą. Czy takie coś jest w miarę do ogarnięcia w ogóle? Wiadomo, nie zrobię tego w dwa dni po dostaniu paczki z urządzeniem, ale też nie chciałbym się zdziwić, że jednak to jest już bardziej zaawansowane i bez studiów technicznych bądź wieloletniego zamiłowania do elektroniki nie podołam.
#arduino #ws2812b #elektronika
  • 12
@Atariauke A pytałem gdzieś o kwestie homologacji takiego druta w aucie? No chyba nie. Chcesz mi powiedzieć że pojęcie jak działa arduino=wiedzą o samochodach? Nie znasz mnie, nie wiesz co robię z autami i gdzie nimi startuje. Zapytałem o elektronikę LED a nie o homologację. Specjalnie dopisałem też "powiedzmy samochodowych" żeby mi było łatwiej zobrazować zamysł.
Ostatnio o co bym nie zapytał na Wykopie to zawsze dostaje takie odpowiedzi które nijak
@kurvvawszystkozajete: Już się tak nie oburzaj, kolega nie wie czy myślałeś o homologacji ani czy znasz takie pojęcie, więc po prostu chciał przypomnieć o takim bycie. A najbliższym założeniem było by że chcesz takie coś zamontować w normalnym aucie do normalnej jazdy. Wystarczyło podziękować za radę i dodać że wiesz, ale że Cię to nie dotyczy i czekasz na kolejne rady. A "powiedzmy samochodowych tylnych" najprościej zrozumieć że myślisz
@kurvvawszystkozajete: największym problemem będzie zasilanie. 30 ledów zasilane z arduino już potrafi mieć czasami problemy przy max jasności. te diody są zasilane 5v. w samochodzie masz 12v i to zmienne, bo przy ładowaniu może wzrosnąć do ponad 14v i spalić płytkę. czyli najpierw jakaś przetwornica step down ze stabilizatorem zeby nie spalić arduino (można rozebrać ładowarke samochodową bo przecież ona ma 5v do ladowania telefonów) no i osobną jakąś do zasilenia
@kurvvawszystkozajete: znalazłem też na reddicie, że jest coś takiego jak LM7805 czyli regulator do 5v i podobno bardzo latwo sie uzywa.
napisali tez ze mozna sprobowac odlaczyc bezposrednio arduino do złącza vin (podobno jest regulator do 5v z nawet 20v) ale wtedy mało amperów można przesłać więc do LEDów sie nie nadaje
@daczka92 najbardziej właśnie obawiam się tego jak połączyć Arduino z przełącznikami w kabinie. W lampie mam podawane 12v i tyle, a tym raczej nie posteruje Arduino (na razie jestem na etapie microswitchy)?
Zasilanie LEDow z tego co widziałem nlmozna dać z zewnątrz tylko tu z tego co piszesz pamiętać o wspólnej masie?
Co do samego Arduino. Lepiej oryginał czy spokojnie jakiś polecany klon (jak tak to jaki?) Model UNO będzie ok? Szczerze
@kurvvawszystkozajete: jakei guziki chcesz podłaczać w kabinie? sterowanie swiatlem stop i kierunkowskazem mozesz przechwytywac z normalnego kabla dochodzacego do lampy. możesz podłączyć tranzystor tak zeby w bazie był prąd wlasnie przechwytywany, a z emitera zczytywac stan wysoki lub niski podany z arduino.
ze wspolna masa chodzi o to zeby polaczyc masę arduino z masą tego osobnego zasilania ledów.
mysle ze uno styknie. najwyzej nano albo micro kupic jak bedziesz chciał miec
@kurvvawszystkozajete: najlepiej wpiąć sie arduino przed migacze, to one sterują prostokątem idącym do przekaźników który załącza kierunkowskazy. Dostając odpowiedni sygnał na jednym z pinów wiesz ze musisz uruchomić wyświetlanie odpowiedniego kierunku. Wspólna masa jest obowiązkowa, chyba ze chcesz przy odlutowaniu 2 przewodów miec fajerwerki z arduino. Do Twojego zastosowania możesz wziąć jakiekolwiek arduino, chyba najfajniejsze tu bedzie pro mini/nano ze względu na wymiary. Niestety ponieważ jest to instalacja w samochodzie, w
Pobierz Atariauke - @kurvvawszystkozajete: najlepiej wpiąć sie arduino przed migacze, to one ...
źródło: comment_M4rw5fyqrZZF7G5O6wjZZRtPaJFfT2JT.jpg