Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem
Mirki, czy w budynku, który z założenia ma być wybudowany tak, by był energooszczędny (dobre docieplenie, okna itp.) opłaca się inwestować w rekuperację, czy jest to tylko dużo kosztujący bajer, który w tym przypadku niedużo da i długo się będzie zwracał?
  • 8
@kubapolice: Będzie można jeszcze więcej zaoszczędzić. Ja też mam dobrze ocieplony budynek (20cm ocieplenie, porządne okna, ciepły montaż) a mam rekuperację :) Po drugie tez filtruje powietrze co też jest korzyścią. A w przypadku wentylacji grawitacyjnej są tez straty ciepła.
@kubapolice: Jeśli chodzi ci tylko o oszczędność energii to rekuperacja niewiele daje bo w porównaniu z wentylacją grawitacyjną(zwłaszcza kiepsko działającą) mimo wszystko zużywasz więcej energii ale masz dużo lepszy komfort przebywania w takim domu no i dla domu to lepsze bo jest mało wilgoci w powietrzu(zwłaszcza zimą).
Jeśli budujesz dom energooszczędny to będzie on szczelny(taki termos), za taką szczelność musisz dodatkowo zapłacić, po co dopłacać na przykład do szczelniejszych okien skoro masz zamiar wietrzyć? Co z wentylacją jeśli na zewnątrz będzie taka sama temperatura jak w środku?
@kubapolice: Jeżeli masz wentylację mechaniczną to brałbym koniecznie. Z domkami jednorodzinnymi nie mam doświadczenia, w większych budynkach oszczędności na cieple nawet do 90% (tylko, że tam są droższe wymienniki obrotowe). Jakiś Mirek w poradniku budowy domu pisał, że wentylacja mechaniczna koniecznie - jeśli ja bym budował - brałbym z wymiennikiem (rekuperatorem). Strat na temperaturze praktycznie nie zauważysz. Jakość powietrza będzie lepsza. Ważne, żeby ktoś dobrał go pod Twój budynek.