Wpis z mikrobloga

  • 2200
#pokazdziadka #dziadek #historiajednejfotografii #chwalesie
Oto mój śp pradziadek. Pseudonim "Łańcuch" , chorąży WP. Uczestnik walk u boku Piłsudskiego, brał udział w Bitwie Warszawskiej. Przed IIWŚ pilot oblatywacz na warszawskim Okęciu, służył w 1 Pułku Lotniczym w 13 eskadrze, po wybuchu wojny przedostał się do Rosjan z planem zaminowania Okęcia, przekazany w ręce Niemców, zesłany do Rzeszy do pracy, uciekł do okupowanej Warszawy, szkolił lotników Łużycach , walczył w Powstaniu, przeszedł szlak bojowy Okęcie - Opacz , po upadku powstania wyszedł z Warszawy, po wojnie działał w konspiracji, był żołnierzem wyklętym. Jako że był zdolnym rzemieślnikiem to fałszował pieczątki, dokumenty oraz ... Niemieckie marki :) Szkoda że historię jego życia poznaje tak długo po jego śmierci. Żył skromnie, choć zawsze jeździł luksusowymi niemieckimi autami. Pochowany z wojskową asystą w 96 roku.
Kick_Ass - #pokazdziadka #dziadek #historiajednejfotografii #chwalesie 
Oto mój śp pr...

źródło: comment_BeOew38nDtRYnXF3aZQxGCilM6Yiu9qR.jpg

Pobierz
  • 70
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kick_Ass: Wspaniały człowiek. Cześć Jego Pamięci !
Mój pradziadek plut. rez. kaw. ps. Wicek służył w wojsku we Lwowie w 14 pułku Ułanów Jazłowieckich.
Z zawodu kowal. Założyciel Straży Pożarnej a następnie jej naczelnik. Wywieziony w 1945 roku na Ural gdzie przebywał do 1948 r.

Jego syn, mój dziadek, Adam jest prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w obwodzie miasta, w którym mieszkam. Przed Nowym Rokiem jestem umówiony z dziadkiem na przegląd jego zbiorów i dziwie się, że wcześniej na to nie wpadłem. Natomiast już w Nowym Roku mamy zamiar wybrać się do Lwowa oraz do Czyszek, z których
  • Odpowiedz
@gnt_1: popieram Twoje zdanie. @saquas: @1984: mój pradziadek i dziadek pracowali, żebyście WY mogli żyć w takim kraju jaki macie dziś. Żeby można było odbudować państwo jakiekolwiek by ono nie było: sowieckie, demokratyczne, faszystowskie czy c--j wie jakie. Banda "patriotów" siedziała w lesie. Dziadek zawsze powtarzał, że najgorszy pokój jest gorszy od najlepszej wojny. Po wjeździe Niemców w 1939 trzeba było się poddać i poczekać aż
  • Odpowiedz
@velaskez: Ale co obrażasz? U mnie z tego co wiem nie było partyzantów. nie popieram tych romantycznych i głupich zrywow, ale realia były takie ze kto był z AK ten był na celowniku bezpieki. U mnie w rodzinie tez byli AKowcy ale po 44 wyszli z podziemia i starali się normalnie żyć. Niestety komuna im nie zawsze pozwalała.
  • Odpowiedz
  • 16
@velaskez co? Jak uważasz, gdyby Polacy poddali się Hitlerowi to jak by wyglądał dzisiejszy porządek świata? W jakiej pozycji była by Polska na arenie międzynarodowej? Zobacz dla ilu narodów jesteśmy solą w oku. Bóg , Honor, Ojczyzna. Za te trzy wartości wielu wartościowych ludzi złożyło swe żywota, szanujmy pamięć o nich .
  • Odpowiedz
@Kick_Ass: Jako ciekawostkę należy dodać, że twój pradziadek był oficerem. Przed wojną najniższym stopniem oficerskim był Młodszy Chorąży. Schedą tamtego systemu wojskowego jest tytuł "podchorążego", czyli słuchacza szkoły oficerskiej. Dopiero komunityczne zmiany w wojsku sprawiły, że dziś najniższym stopniem oficerskim jest podporucznik( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 2
@KCPR ją też,wierz mi, ja pradziadka kojarzę dosyć słabo, miałem 10 lat jak go odwiedzałem. U kresu życia,nie tracił pogody ducha, zawsze mnie sadzał na kolana i roztaczał wokoło siebie taką magiczną aurę wspomnień . Kupa pamiątek po nim leży u mojego dziadka, łuski, znaczki (był też numizmatykiem) , mam nadzieję że już niedługo będę mógł to przejrzeć.
  • Odpowiedz