Wpis z mikrobloga

@wytrzzeszcz: Ja jeszcze nie robiłem jakiejś poważnej technologii i wystarczyły same bramy i bariery laserowe. Nic co nie dało się oczujnikować. Poza tym każdy ma dupochron, że operator ma obowiązek upewnić się, że nikogo nie ma w strefie działania maszyny. A jak ktoś był to sterowanie tylko ręczne, z guzikami które służyły także za awaryjne wyłączenie i z prędkościami jak emerytowany żółw-flegmatyk.
Patrz: Norma PLe
@mynameis60: masz mema edukacyjnego. 1:00 się zaczyna teraz można tagować nie ma problemu
@Hipokryta: wiem ciągałem druta po maszynie coś to wiem, ale nie uminiejsza to kreatywności
ten gość co go zmieliło to założył kłudnę Imienną że on coś tam niby robi
resta stwierdziła że to jakaś pomyłka. i komisyjnie zdjeli kłódkę
po tem było już tylko mielone
@majsterV2: dlatego mam kompresor jak biali ludzie
@majsterV2: Jeżeli sterownik sam w sobie ma luki bezpieczeństwa. Mając bezpieczny program bo zablokowaniu go jedyne co możesz zrobić to obserwować jego działanie. Nie zmienisz zmiennej, nie wyedytujesz kodu.
Prędzej śmieszek-sabotażysta namiesza w parametrach maszyny, która potem zniszczy produkt.

Chyba że ktoś ma hasła do bezpiecznych części maszyny i zna program. Ale to po wypadku łatwo ustalić, bo takie programy mają własne sumy kontrolne, generowane certyfikaty i daty stworzenia/implementacji. Czyli celowe
@Hipokryta: No wiadamo, lecz z biegiem czasu wszyscy idą na taniznę i wszystko staje się bardziej smart, więc pomyśl co się stanie jak ktoś wybierze to co jest najwygodniejsze (czyli smartfon, lub tablet będący terminalem łączącym się po LTE i słabym SSL bo gotowiec, a sam sterownik na androidzie będzie).
@majsterV2: To już decyzja klienta. Chce tanio? Dostanie tanio i notkę że nie wolno wsadzać paluszków. Ktoś wsadził paluszek? W instrukcji zabronione, not my deal. Jestem paranoikiem i zabezpieczałbym wszystko co się da, ale nie będę odpowiadać za decyzje innych.

@wytrzzeszcz: Nie jestem bezduszny, ale to wina człowieka nie maszyny :P Troche brutalne ale moim zadaniem jako programisty PLC jest zrobienie bezpiecznej maszyny tak, aby winny nie był sprzęt (konkretnie