Wpis z mikrobloga

A w "Kocich rasach" poleca się

Japoński bobtail

Charakterystyczną cechą japońskiego bobtaila (w swojej ojczyźnie zwanego maneki neko) jest krótki ogon. To kot średniej wielkości, raczej lekki, smukły, dobrze umięśniony i elegancki; waży od 2,5 do 4 kg. Głowa bobtaila jest długa, w kształcie trójkąta równobocznego, o lekko wystających kościach policzkowych. Pyszczek dość szeroki, nos długi i prosty. Oczy są duże, owalne, nieco skośnie osadzone - za typowe uważa się pomarańczowe lub złociste, ale mogą być także niebieskie lub dwubarwne (jedno z oczu niebieskie). Barwa oczu zależy od barwy futra i za najbardziej typową uważa się złocistą lub miodową. Koty z amerykańskich hodowli, z powodu dużego w nich udziału osobników białych, mogą być różnookie lub niebieskookie. Białe, niebieskookie bobtaile, w odróżnieniu od innych ras, nie miewają żadnych problemów ze słuchem. Uszy powinny być duże, szeroko rozstawione i osadzone wysoko na przedłużeniu linii policzków. Tułów jest średniej wielkości, szczupły i muskularny. Kończyny smukłe - tylne są dłuższe od przednich. Ogon to charakterystyczna cecha rasy. W odróżnieniu od manksa (bobtail nie jest z nim spokrewniony), u którego nastąpiła redukcja kręgów ogonowych (aż do całkowitego zaniku), bobtail ma jedynie zmniejszoną długość kości - są one spłaszczone i często zrośnięte, ale liczba kręgów nie uległa zmianie. Zazwyczaj ogon ma od 5 do 7 cm i jest kilkakrotnie skręcony, ale zdarzają się także ogony dłuższe (do 12 cm) lub krótsze i proste. Kształt i długość ogona nie są przenoszone genetycznie i stanowią indywidualną cechą każdego osobnika. W hodowlach preferowane są ogonki krótkie, mocno pozałamywane lub poskręcane skierowane do góry lub w bok. Skrócenie ogona i związane z tym skręcenie lub załamanie jego kręgów powoduje zrastanie się kości ogonowych, co sprawia, że poruszanie ogonem może być bardzo bolesne. Niestety z tą przykrą dolegliwością Koty Powitalne muszą żyć, gdyż nie można tej wady wyeliminować drogą selekcji. Włosy na ogonie są dłuższe niż na korpusie i skierowane w różnych kierunkach, co sprawia, że króciutki ogonek przypomina swoim wyglądem pompon lub rozetkę. Szata bobtaila jest miękka i jedwabista - nie może być pluszowata; występuje niezbyt obfity podszerstek. Sierść na ogonie jest nieco dłuższa, przez co wydaje się on zaokrąglony i przypomina ogon królika. Najbardziej pożądana maść to czarno-rudo-biała zwana mi-ke, ale dopuszczalne jest także każde inne umaszczenie z wyjątkiem colourpoint (typu syjamskiego), liliowego i czekoladowego.


źródło:
Koleandra - A w "Kocich rasach" poleca się

Japoński bobtail

 Charakterystyczną c...

źródło: comment_N4TnpAiECFwxCKNR5Rol8bFSlygZKTTJ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Koleandra: wystarczy już :P Jak oglądam za dużo słodkości po potem cały dzień mam ochotę przytulać ludzi, a nie zawsze jest możliwość (np. jestem w pracy), albo jak się naoglądam roznegliżowanych pań to potem mnie skręca cały dzień na seksy :P
  • Odpowiedz