Wpis z mikrobloga

No więc mirki. Parę słów wyjaśnień dotyczących wpisu o ssh:

W najnowszych obrazach raspbiana ssh jest domyślnie wyłączone. Powodem jest duża liczba hakierów tworzących exploity wykorzystujące fakt, że domyślne dane dostępowe(login: pi i hasło: raspberry) są często niezmieniane i można było łatwo przejąć urządzenie zdalnie. wincyj
Aby włączyć ssh gdy nie będziemy mogli bezpośrednio się zalogować i zrobić tego w raspi-config należy ręcznie na partycji /boot utworzyć plik o nazwie ssh(nie ważna treść, byle tylko taki plik istniał).
Dziękuję za informację: @artur9010 i @drzwi_do_piwnicy

Dziś będzie raczej ciekawostka pokazująca możliwości X'ów.
Poprzednio pisałem jak przekierować sobie aplikacje z gui na komputer zdalny, dziś pójdziemy dalej i odpalimy zdalnie LXDE.
Wiem że są różne rozwiązania typu teamviewer xpra xdrp vnc... ja pokażę takie, które nie wymaga instalacji czegokolwiek.

No więc po kolei:
1. Przechodzimy do pierwszej konsoli wirtualnej naciskając ctrl+alt+F1 jednak wcześniej czytamy spojler:


2. Logujemy się za pomoca naszego loginu i hasła i wydajemy polecenie:

xinit --:1 &

Polecenie inicjuje nową sesję X'ów(naszym wirtualnym ekranem będzie DISPLAY 1). Jeśli poszło dobrze to zostaniemy przeniesieni do nowej sesji z pustym oknem terminala.
Jak uprzednio możemy się przełączać pomiędzy sesjami korzystając z kombinacji ctrl+alt+(F1-F12), u mnie nowa sesja pojawiła się pod ctrl+alt+F2.
3. Na dowolnym terminalu(może być na naszym pulpicie) uruchamiamy polecenie:

DISPLAY=:1 ssh -X pi@192.168.1.8 lxsession


wytłumaczenie:

DISPLAY=:1 oznacza że chcemy korzystać do wyświetlania z ekranu DISPLAY 1

ssh -X pi@192.168.1.8 - logujemy się po ssh jako użytkownik pi na adres IP: 192.168.1.8

lxsession - odpalamy sesję środowiska graficznego LXDE


4. Teraz przełączając się na zainicjalizowany przez nas ekran(u mnie ctrl+alt+F2) - zobaczymy pulpit naszego raspberry pi

#raspitip #linux #raspberrypi
  • 4