Wpis z mikrobloga

@bartol_wwa: Nie, to raczej nie. Niech sobie zrobi na początek 2-3 warki z ekstraktów i się przekona czy to dla niego. Dlatego w takim wypadku najlepszy zestaw masz tutaj:

http://esencjesmaku.pl/pl/p/Zestaw-do-piwa-domowego-ES-Classic-browar-domowy/247

Wszystko co potrzeba + jeden Brewkit Coopersa (polecam Real Ale, Sparkling ale lub ciemny Irish Stout). Do tego dorzucasz to:
http://esencjesmaku.pl/pl/p/Ekstrakt-slodowy-niechmielony-JASNY-1%2C7-kg/294

Ekstrakt jest potrzebny do każdego Brewkita, żeby piwo było lepsze. Bo jest opcja zrobienia z cukrem, ale wtedy nie wyjdzie
@bartol_wwa: kapslownica ręczna "GRETA" - jeżeli chcesz go zniechecić do kapslowania
Generalnie robienie z brewkitow, to jak zupka z torebki, niby rosół ale wiesz że coś jest nie tak. Od siebie bym sugerował jednak skomponować zestaw z zacieraniem, filtr mu zrób z oplotu z przewodu do kibla (60cm - 8zł + ewentualnie przejściówka na 3/4), termometr w brico czy obi za 10 zł dostaniesz, areometr/cukromierz też za 15zł kupiłem. Z neta:
@bartol_wwa: Ważną kwestią jest jeszcze chłodzenie pochmielonej brzeczki. Wielu na początek używa do tego celu wanny / brodzika, ale trzeba mieć możliwość zajęcia np. na całą noc. Jest to uciążliwe i zwiększa ryzyko zakażenia (im dłużej się chłodzi tym gorzej dla piwa).

Lepszym (i droższym) rozwiązaniem jest chłodnica z miedzianej / stalowej rurki. Po zdezynfekowaniu zanurza się ją w gorącej brzeczce i przepuszcza w środku za pomocą wężyka zimną wodę. 15-20