Wpis z mikrobloga

10 lat czekałem czy było warto?

Tak i będę czekał kolejne 10 jeśli trzeba.. Czy można porównać do SOTC/ICO? - nawet trzeba, mechanicznie to miks tych dwóch gier + Prince of Persia (trylogia piasków czasu) czyli właściwie moja druga ulubiona seria gier.

Spoilerów nie ma - ale mnie wyszło na dobre, że nie czytałem szczegółowych opinii o tej grze wcześniej.
=========================================

Minusy? Pewno, dużo - przestarzałe sterowanie z ICO/SOTC, dalej się buguje - trochę głupich zmian porobionych, które sprawiły, że gra nie była aż tak płynna i czasem przez sterowanie trzeba było się mocno nagłowić. No i oczywiście multum zagadek logicznych - ciężkich, czasem niepotrzebnie utrudnionych. Już nie wspomnę o optymalizacji która na zwykłym PS4 potrafi mieć czasem niezłe spadki (ale ogólnie nie ma tragedii i można grać).

No ale jeśli się w to zagra to widać, że wiadomo dlaczego tyle im to zajęło. Jeśli ICO to był symulator kobiety, a SOTC symulator konia to to zdecydowanie jest symulator gryfa (no dobra, Trico ( ͡° ͜ʖ ͡°) ). To zwierze jest niesamowicie charakterne, pięknie się z nim współpracuje chociaż czasem jego głupota i nieogarnięcie potrafi wkurzyć - no ale po to zostało zrobione, widać że ma pewną "duszę" - choćby wtedy jak siedziałem dłuższą chwile na jednym gzymsie bo sobie chciał nasz kompan z ptakami pogadać xD

Przecudne widoki - ok, grafika momentami faktycznie wygląda jak z PS3 - ale taki ma klimat - osobiście jestem zawiedziony trochę techniczną jakością - ale jeśli chodzi o styl, estetykę i klimat - NIE DO #!$%@?. Ogólnie wszędzie #architekturaboners - światło jest cudne i gdyby to było na PC (będzie jak będą emulatory za pare lat #pcmasterrace hehe) to byłoby cudne. Wiele razy podczas gry po prostu przez 5 minut gapiłem się w jakiś ładny widoczek.

Fabuła i historia - a raczej to coś co jest podszyte w grach tej serii. To coś, co sprawia, że po przejściu gry zapamiętujesz ją na wiele lat, że nie skończyłeś kolejnej nudnej historii, ale że przeżyłeś dzieło, prawdziwą przygodę. Przez to, to "dzieło" niestety nie wszystkim będzie się podobać - jeśli ktoś oczekuje łatwej gry TPP to się zawiedzie - tu trzeba myśleć, ale nie tylko nad tym co się robi - ale też nad sensem tego wszystkiego - historią, światem - zbierając szczątkowe informacje - ale też "odczuwać" - próbować zrozumieć naszego kompana, poczuć co autorzy chcieli przekazać w każdej ze scen i w każdym z momentów.

Infantylne? Nawet bardzo - ale to baśń i tak powinna być rozumiana - swoją drogą mitologia tych światów to cudowna sprawa - bardzo bym chciał by powstało dzieło, które zebrałoby je do kupy i wyjaśniło, ale zapewne na coś takiego byśmy musieli czekać z 30 lat.. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

=========================================

Więc jaka ocena końcowa? Mógłbym tej grze dać 10/10 - ale według mnie nie zasługuje. Zasługuje na znacznie więcej. Możecie oceniać dziewczyny z wyglądu. Ale miłości waszego życia oraz waszej matki nie jesteście w stanie ocenić. I tak w ten sposób ja pośród ocen typu Django/10 oraz (Shadow of the colossus) SOTC/10 mogę spokojnie przyznać tej grze ocenę:

The Last Guardian: TLG/10



#thelastguardian #shadowofthecolossus #ps4 #gry
sorek - 10 lat czekałem czy było warto?

Tak i będę czekał kolejne 10 jeśli trzeba....

źródło: comment_VdNw1hYBvmknp54yMjuZpYyWG6k2Vfyz.jpg

Pobierz
  • 4