Wpis z mikrobloga

No więc mircy idę za ciosem i tym razem o przekierowaniu X'ów po ssh:

O CZYM TY TYPIE PISZESZ??

W Linuksach mamy taki fajny bajer, że program, który uruchamiamy możemy uruchomić na innym komputerze zdalnie. O tych konsolowych to wiadomo, ale piszę tu o programach posiadających interfejs graficzny.
I na chooy?
Wyobraźmy sobie sytuację że mamy do maliny podpiętą kamerę, robimy jakąś aplikację z użyciem bibliotek OpenCV, i chcemy zobaczyć podgląd okna programu na naszym laptoku. Albo jak jesteśmy kucem ujemnym, i chcemy podejrzeć pliki na malinie, ale nie umiemy into konsola i wolimy klikać.

Robimy wtedy tak:
1. Logujemy się po ssh, ale z opcją -X powodującą przekierowanie wyświetlanych programów na komputer, z którego się logujemy:

ssh -l pi -X 192.168.1.8

2. Odpalamy interesujący nas program na malinie, dla przykładu przeglądarka plików pcmanfm


#raspitip #linux #raspberrypi
QBA__ - No więc mircy idę za ciosem i tym razem o przekierowaniu X'ów po ssh:

O CZ...

źródło: comment_Ie6DZG2kKQ6NShoJAmNVDxCD0cyn87rS.gif

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
ogarnij zmianę szyfrowania na lżejsze


@wytrzzeszcz: Mało wiem o szyfrowaniu, jak wiesz więcej to rób wpis. Niech ten tag będzie zbiorem takich szybkich notatek, żeby nie szukać po internetach za każdym razem jak się czegoś zapomni.
  • Odpowiedz
nie wiem o co chodzi


@MajsterTS: To jest po to, że jak masz raspberry pi, to możesz ze zdalnego komputera wywoływać programy na raspberry pi się znajdujące. Na tym gifie otwieram przeglądarkę plików znajdująca się na malinie.
  • Odpowiedz
@QBA__: Zamiast przełącznika -l można wpisać ssh login@192.168.1.8, a zamiast logowania się hasłem lepiej wygenerować sobie parę kluczy i logować się przy ich pomocy. :)

Albo najlepiej: zrobić sobie wpis w ~/.ssh/config i logować się przez
ssh malina`:

Host malina
Hostname 192.168.1.8
User login
ForwardX11 yes
IdentityFile ~/.ssh/malina_id_rsa.pub
  • Odpowiedz