Wpis z mikrobloga

@Bondswift: Próbowałeś kotły parowe Orłowskiego? Średnio już pamiętam z czego korzystaliśmy na kotłach energetycznych, ale była jedna książka zbiorczo zajmująca się kotłami.
Nigdy nie rozumiałem dlaczego palniki dostały nazewnictwo "wirowe", dla mnie zawsze to była kwestia ich wspólnego ustawienia - tworząc "palenisko wirowe".
Nigdy nie rozumiałem dlaczego palniki dostały nazewnictwo "wirowe", dla mnie zawsze to była kwestia ich wspólnego ustawienia - tworząc "palenisko wirowe".


@Akme: Jest duży wir w palenisku, w wypadku o którym mówisz powodowany przez właśnie odpowiednie rozmieszczenie (tangencjonalne) palników, ale strumienicowych, a oprócz tego mogą być wiry lokalne na wylotach z palników wirowych, gdzie ten wir powodują zawirowywacze.
@Akme: Teraz też w zasadzie tylko część jednego wykładu mieliśmy o palnikach (ale trochę kojarzyłem z jakichś innych wzmianek) i akurat na nim byłem (ciężko wstać na tę 8:<) i ma tam rozróżnione palniki strumieniowe* i wirowe, ale to raptem kilka slajdów.

@Bondswift: @krolikbartek: Tak wracając do tematu, nie wiem czy palniki wirowe mają jakąś przewagę nad normalnymi palnikami strumieniowymi (propsy za przypomienie). Jeśli takowej przewagi nie ma, to ja bym odradzał interesowanie się tym tematem w perspektywie zawodowej, tak samo (niestety) całą energetyką opartą na węglu [*].
nie wiem czy palniki wirowe mają jakąś przewagę nad normalnymi palnikami strumieniowymi


@Akme: Z wykładu sympatycznego docenta wynikało, że mają taką przewagę że już zaraz za nimi można realizować lokalne spalanie w kilku strefach o różnym wsp. nadmiaru powietrza i temperaturze, optymalizując emisję NOx-ów (nie zapominając o CO i sprawności co jasne).
@Akme: Piszę pracę inżynierską o tych palnikach, wydawało się to na początku interesujące, ale im bardziej zagłębiam się w temat, tym temat jest coraz mniej..... ciekawy ;p
@Akme: Szukałem jak spin-type burner albo vortex burner, ze słownika inżynierskiego, ale na grafice pokazuje palniki gazowe, co do strony, to też szukałem, ale nie wiem czemu nie mogę uzyskać dostępu, jak chcę pobrać, na danych bibliotecznych