Wpis z mikrobloga

@grim_fandango: lewacki rak: Castro był (rzekomo) "przyjacielem", "autorytetem", "przywódcą", "unikalną, niepowtarzalną osobowością", "wybitnym politykiem, nieprzeciętnym człowiekiem i nasz przyjacielem". Ani jednego zdania krytycznego lub przynajmniej relacjonującego czyjąś krytyczną opinię.

Onet to dno.
  • Odpowiedz
@MiKeyCo: Już nie przesadzaj, może był kontrowersyjny i pewnie mogliby mu dokopać, ale po co. Stworzył piękny kraj, rządził przez wiele lat mimo licznych wrogów, Należy mu się troszkę szacunku.
  • Odpowiedz
Stworzył piękny kraj,


@kriss7676: Chyba żartujesz. Fidel stworzył Kubę taką jaka przeszła do legendy? On właśnie zniszczył tę Kubę, która rozkwit miała w pierwszej połowie XX w.

Należy mu się troszkę szacunku.


Od kiedy komukolwiek należy się szacunek tylko dlatego, że rządził?! Stalinowi, Hitlerowi, Pol Potowi, Mao Zedongowi też należą się szacunek tylko dlatego, że rządzili? #ocieplaniewizerunkufidelacastro #brednie
  • Odpowiedz
Do tego ta piękna kultura, unikalna i nie przesiąknięta amerykańskością.


@kriss7676: Co to za brednie? I niby Fidel Castro ją stworzył albo się przyczynił do niej?!

Za rządów Castro Kuba się rozwijała. PKB per capita idzie im ładnie w
  • Odpowiedz
@MiKeyCo: No ciężko jest mieć takie PKB i tempo rozwoju jak Stany. Ile procent PKB per capita Stanów ma polska? 30?40? I gdyby nie PO to też byśmy do nich tracili coraz bardziej.

A co do kultury to spójrz na jakim poziomie stoi ona u nas gdzie wszędzie pełno śmiecia z zachodu, a na jakim tam. Castro promował lokalną kulturę, więc bardzo przyczynił się do jej rozwoju.
  • Odpowiedz
Kuba ma PKB na głowę PPP 20 tys $, Polska 24 tys, USA 55 tys ;)


@teren: PKB per capita PPP dale zwichnięty obraz siły nabywczej, bo realne PKB per capita jest porównywalne poza granicami a PPP tylko wewnątrz. Nie oddaje już siły nabywczej dla dóbr z importu, możliwości wyjazdów zagranicznych konsumentów oraz możliwości inwestycyjnych gospodarki. Szczególnie istotne jest ostatnie.

Czyli potrzebny był specyficzny wskaźnik lokalnej siły nabywczej by pomanipulować,
  • Odpowiedz
@MiKeyCo: zwichnięty to ty jesteś

a PPP tylko wewnątrz.


Parytet siły nabywczej pozwala na rozwiązanie problemu dokonywania międzynarodowych porównań PKB. Zasadniczą kwestią jest zebranie danych o cenach z zagregowanej listy towarów i usług, która zawiera produkty porównywalne i reprezentatywne dla analizowanych krajów. Parytet siły nabywczej jest właściwszym wskaźnikiem od finansowego (giełdowo-bankowego) kursu walutowego, gdyż uwzględnia siłę nabywczą
  • Odpowiedz
@teren: Chyba nie rozumiesz co przytaczasz. Przytoczone "międzynarodowe porównanie PKB" dotyczy w większości zakupów dóbr lokalnych a nie importowanych.

Kubańczyk może kupić prawie* tyle samo płodów rolnych co Polak, otrzymuje prawie* tyle samo usług publicznych, prawie* tyle samo na to pracuje, ale może zapomnieć o prawie takiej samej sile nabywczej w stosunku do dóbr importowanych lub wysoko-zaawansowanych (importowanych w całości lub części) jak elektronika, samochody czy AGD.
  • Odpowiedz
Chyba nie rozumiesz co przytaczasz. Przytoczone "międzynarodowe porównanie PKB" dotyczy w większości zakupów dóbr lokalnych a nie importowanych.


@MiKeyCo: możliwe, ale służy do porównania siły nabywczej z innymi krajami, a właśnie nie "tylko do wewnątrz"
  • Odpowiedz