Wpis z mikrobloga

Drogie Mirabelki i Mircy z prawnym fachem w ręku.
Mam problem z właścicielem lokalu użytkowego, który wynajmuję. Na początku umowy dostosowałam lokal do mojej działalności ( #przedszkole here) i musiałam dokonać wielu ulepszeń i przeróbek tego lokalu - wszystko za pisemną zgodą właściciela. Teraz, przy rozwiązaniu umowy, żąda ode mnie przywrócenia poprzedniego stanu. Czy ma do tego prawo skoro się zgodził na ulepszenia (mam pisemną zgodę)? Sama nie jestem w stanie tego zrobić, a majątku też nie mam, żeby wziąć fachowców. Jakieś porady?
#porada #prawo #kiciochpyta #pytanie
  • 6
@Jade: nieprawda.

Czy ma do tego prawo skoro się zgodził na ulepszenia (mam pisemną zgodę)?


@Kotomysza_z_Marsa: Art. 676. Jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego.
@Kotomysza_z_Marsa: Zgodę na przeróbki, aby dostosować lokal do Twojej działalności, wydać może w celu ułatwienia Ci korzystania z lokalu. Jednakże po zakończeniu współpracy powinnaś przywrócić lokal do stanu w jakim go otrzymałaś, chyba że w umowie są zapisy temu przeczące.
@Adams_GA: masz rację, coś mi dzwoniło i już wiem o co chodzi. Żądanie przywrócenia stanu potrzebnego jest bezskuteczne jeżeli OP by wykazał brak ekonomicznego uzasadnienia, także mea culpa