Wpis z mikrobloga

Siema #seoinfo dzisiaj ponownie zawołam #seo i #pozycjonowanie
wywołaliście wilka z lasu :) poruszymy najbardziej kontrowersyjne zagadnienie SEO - linkowanie.

Dostałem ostatnio dwa konkretne zapytania o poradę przy linkowaniu. Stwierdziliśmy ze wspólnikiem, że zagadnienie jest na tyle ważne i ciekawe, że zasługuje na swój własny wpis - jak linkować w przypadku konkurencyjnych fraz - zapraszam! (2900 wyrazów, prawie 20 000 znaków dobrej treści)

Każdy serwis jest inny i dla każdego trzeba znaleźć inną strategię linkowania. Nie da się przygotować super metody działającej dla wszystkich... więc nie znajdziecie tam dokładnych informacji w stylu: na każdą podstronę X linków sprzedażowych i X tła. Są podane całkiem bezpieczne proporcje, które aktualnie działają - ale jak to w SEO bywa kto wie co będzie za pół roku? :)

@Duds0N @astra2k
nie znając domen serwisów, waszych działań, profilu linkowania poszczególnych podstron itd. Mogę z czystym sercem doradzić:

linkować! na sto sposobów szukać wartościowych linków (to jest bardzo trudne zadanie), zainwestujcie we wpisy gościnne, jeden link z mocnej domeny jest warty duuuużo więcej niż się ludziom wydaje i jeżeli zależy wam na TOPach dla poszczególnych trudnych fraz, bo przełoży się to Wam na dobre $$$, to inwestujcie we własne zaplecze. Obojętnie czy prowadzisz jeden serwis czy sieć stron to linkowanie zewnętrzne nad którym masz 100% kontrolę jest bardzo opłacalne. Popracujcie nad wewnętrznym linkowaniem, zwłaszcza jak macie duży serwis z wielkim site. Przeważnie jest zawsze coś do poprawy :) Nie bez powodu tekst o linkowaniu zaczyna się od słów wstępu na temat trusta domeny. Jeżeli dbasz o serwis całościowo (a nie jak wiele firm podpisuje umowę na 4 frazy i tylko pod to optymalizuje i ciśnie biedną stronę) skupiasz się na promowaniu wszystkich ofertowych/produktowych podstron, a nie masz doświadczenia i "wyczucia" w linkowaniu zewnętrznym to skup się na zdobywaniu zaufania dla domeny, postaraj się o garstkę linków sprzedażowych, żeby Google wiedziało na czym Ci zależy i ciśnij resztę optymalizacją i wewnętrznym linkowaniem - to jest bardzo bezpiecznie podejście, a co najlepsze po prostu działa...

Ponadto linkowanie jest bardzo potrzebne, żeby napędzić efekt kuli śnieżnej. Nie ma praktycznie możliwości "wypozycjonowania" serwisu na topy dla konkurencyjnych (nawet średnio) fraz świeżej domeny bez zewnętrznego podlinkowania. Jednak jak już w tych topach jesteście, przykładowo 5 i 4 pozycje i chociaż staracie się na maxa, cudujecie i nie możecie się wbić wyżej to... zróbcie dokładny audyt swoich linków i wywalcie wszystkie słabe... czyście swój profil. To jest ta "tajemnica" na której cisną agencje SEO, które same nie linkują tylko robią konsulting :) Współpracują jedynie z mocnymi domenami, które już wcześniej były robione przez inne agencje przez lata (co wiadomo jak przekłada się na historię linkowania... serwis, który jest pozycjonowany przez ostatnie osiem lat ma wspaniały torcik w profilu - idealny dla grubasów, same duże kawałki ;)). Robią im audyt on-site i off-site, czyszczą profil linkowania + wzmacniają wewnętrzne linkowanie i spijają śmietankę uważając, że wyniki to tylko ICH zasługa - więc nie bądźcie jak agencje, które nie kontrolują swoich linków, dostosowujcie się do zmian rynku i jak trzeba orajcie swoje linki bo Wam ktoś podbierze klientów ;)

Reasumując linkujcie, dbajcie o jakość, doglądajcie, czyście i kombinujcie. Po zmianie pingwina wszelkie zmiany w linkowaniu powinny Wam przynieść szybciej rezultaty, a teoretycznie Google powinno sobie samo poradzić ze spamem, którym zostaliście podlinkowani (ktoś to zaobserwował i może się podzielić studium przypadku?). Pozdrawiam!
  • 23
@Gruzlik: dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Polecasz WhitePressa? Posiadamy parę mocnych linków np. z RP.pl.

Zabieram się do pracy, najpierw audyt linków, a potem zobaczymy może coś się jeszcze uda ugrać :)

Pozdrawiam!
Polecasz WhitePressa?


@Duds0N: przyznam, że nie mam z nimi doświadczenia :) musisz zrobić testy czy Ci się to indeksuje i przekłada na wyniki. Osobiście uważam, że lepsze jest własne zaplecze niż PBNy itd. aczkolwiek WhitePress kreuje się na platformę, która podchodzi do tematu z głową więc raczej nie ryzykujesz decydując się na jakąś współpracę.
@Owieczkin: najprościej, link który chciałbyś pozyskać :) z domeny, która ma użytkowników i przez to, że daje do Ciebie odnośnik może Ci pomóc pozyskać ruch na Twojej stronie. Im mocniejsza domena, która do Ciebie linkuje tym mocniejszy link, dodatkowo ważne jest jak do Ciebie linkuje, czy z tematycznego artykułu czy ze stopki (to są inne linki).

Jakby wp.pl dało na stronie głównej link follow do Twojej strony to byłby mocny link
Pobierz G.....k - @Owieczkin: najprościej, link który chciałbyś pozyskać :) z domeny, która m...
źródło: comment_Gj04PSqLQAJnZ3g9apLVVT7IrBSUc7qa.jpg
@Gruzlik: ciekawy post :-) co do agencji nie zgodzę się, że do końca tak jest :) czyszczenie profilu to jedno, ale wiedza płynąca z doświadczenia - za to płaci klient Agencji :) teoreotycznie zamiast jechać do mechanika, możesz samemu sobie naprawić auto.

Co do stawiania zaplecza - w chwili obecnej, nie ma on racji bytu - jeżeli startujesz od zera to całą moc i czas, który miałbyś poświęcić na budowę, rozbudowanie
@wildesign: z porównaniem do mechanika się zgadzam w 100% klient płaci za wiedzę i doświadczenie ale również za czas bo audyt, optymalizacja, strategia, dobranie słów kluczowych itd. to jest w cholerę czasu :)

ale z

Co do stawiania zaplecza - w chwili obecnej, nie ma on racji bytu


ja się osobiście nie zgadzam :P wywodzę się ze środowiska linkującego i póki widzę plusy w rozbudowie własnego zaplecza to będę to polecać
@Gruzlik: Kolejny głupoty od kolejnych seo specjalistów :D Nie ma słabych backlinków, są ino takie, które nie przekazują mocy. Wiesz czemu jej nie przekazują? Bo zostały oflagowane przez takich majstrów jak wy. Od lat pozyskuje setki tys. bl i popatrz no, żadnego filtra nie dostałem a na bardzo konkurencyjncych frazach mam topowe pozycje. Kwestia czasu i jedyne wartościowe backlinki jakie będzie można pozyskać to płatne reklamy bądź własne zaplecza- pbn'y. Teraz
@Gruzlik: > Piszesz z takim wyrzutem jakbym powyżej napisał tylko white hat! Usuńcie wszystkie linki!

No właśnie mam mętlik w głowie, bo z jednej strony wiecie, że bez linkowania nie da się wejść w pozycje na konkurencyjnch frazach (a parę razy na tym tagu czytałem takie nowiki, że backlinki nie działają ( ͡° ͜ʖ ͡°)) , a z drugiej polecacie coś co niszczy tą branżę.

Oczywiście, że
@shadiss85: wpisy są kierowane do ogółu :) przeważnie są to osoby, które chcą się czegoś nowego dowiedzieć i trochę bardziej zrozumieć z czym to się je. Mój jest tag seoinfo i w nim na bank nie pisałem złego słowa na linkowanie! :) jakbyś wczytał się w to co napisałem wcześniej to zobaczyłbyś, że jestem zwolennikiem kontrolowania linkowania więc najlepiej przez usuwanie linków rozumieć ich fizyczne usunięcie a nie disavow.

Poza tym
Mój jest tag seoinfo i w nim na bank nie pisałem złego słowa na linkowanie!


@Gruzlik: Chodziło mi o tag #seo, a tutaj idzie wiele głupot wyczytać :P

przez usuwanie linków rozumieć ich fizyczne usunięcie a nie disavow.


Zgadzam się, najlepsza opcja.

Twoje zabierze się ktoś bez doświadczenia to zrobi sobie zdecydowanie więcej złego niż dobrego...


Zdecydowanie, łatwe czasy już dawno minęły, kiedyś algorytm był o wiele głupszy, obecnie wbić
@seozgred: tak masz rację, Kowalski może się pogubić ale właśnie dla takich osób wczoraj wrzuciłem info o poradniku :) nie mogę przy każdym wpisie równać do dołu, wymagam od obserwujących trochę pracy :D może powinienem zrobić stopkę z linkiem do poradnika ( ͡ ͜ʖ ͡)