Wpis z mikrobloga

#ryby #ciekawostki #wedkarstwo
We wtorek w Trzebiatowie uczestniczyłem w przeżyciowym tarle troci wędrownej. Ryby płynące w górę rzeki na tarło odławia się i umieszcza w specjalnych klatkach w wodzie i czeka się na odpowiedni moment. Następnie ryby są znieczulane specjalnym środkiem i pobierana zostaje od samic ikra przy pomocy wstrzykiwanego powietrza a od samców mlecz. Dzięki tej metodzie przeżywa 95% jajeczek. Ryby po pobraniu materiału są znaczone i wypuszczane do specjalnych zbiorników gdzie dochodzą do siebie i mogą zostać wypuszczone całe i zdrowe do wody.
Zostało to opisane także na stronie radia Szczecin http://radioszczecin.pl/1,345538,&idf=399174
Pobierz pkacper95 - #ryby #ciekawostki #wedkarstwo
We wtorek w Trzebiatowie uczestniczyłem w ...
źródło: comment_f64Nbd4Uxl79XtCw0t1aTXCM4nJNZkAi.jpg
  • 30
@sgsman z tego co wiem jesiotry z których najbardziej ceniony jest kawior zabija się by go pobrać ( ͡° ʖ̯ ͡°) metodę pneumatyczną możemy z powodzeniem stosować u łososia, troci i pstrągą. Wiem że były próby pnenumatycznd np. u szczupaka ale ze słabszym skutkiem.
@abdonaty jeszcze nie tak dawno PZW chętnie stosowało metodę pobrania ikry poprzez uśmiercenie rybki, jest prostsza i tańsza a ryby można sprzedać . Jednak teraz jest to bardziej humanitarne, znakowanie ryb udowodniło, że po kilku latach ta sama troć może wrócić do rzeki by jeszcze raz przystąpić do tarła.