Wpis z mikrobloga

#chemia #biochemia

Poprawcie mnie jeśli się mylę. Z cyklu podchwytliwe zadania na kolokwium (ale może tylko mi się tak wydaje). Zadanie na osmozę - 2 różne substancje po 2 stronach błony półprzepuszczalnej i podane stężenia. Określić w którym stronę będzie przepływała woda.

Jest też odpowiedź (test): w 2 strony. Wydaje mi się ona prawidłowa nawet bez obliczeń, bo z tego co pamiętam osmoza zachodzi w 2 strony, ale z różną intensywnością w zależności od stężeń? Czy się mylę i jednak trzeba liczyć?
  • 6
@Kajmel: Woda będzie przechodzić z miejsca o niższym stężeniu do miejsca o wyższym stężeniu, tak żeby stężenie się wyrównało. To dyfuzja rozpuszczalnika.
@gleorn: Dokładnie. Przecież nic nie zabroni cząsteczce wody przedyfundować ze strony o niższym stężęniu do wyższego i odwrotnie, przecież ruchy dyfuzyjne zachodzą we wszystkich kierunkach. Jeżeli jednak chodzi o strumień cząstek (strumień masy), to w wyniku różnicy potencjałów chemicznych ustali się sumaryczny przepływ w stronę o wyższym stężeniu soli.
@Analityk: Dokładnie, ale przyjąłem w dużym uproszczeniu, przy założeniu binarności elektrolitu (1:1), wtedy siła jonowa jest równa jego stężeniu. Siłą napędową takich procesów jest potencjał chemiczny (a właściwie różnica potencjałów określonego składnika w poszczególnych fazach), który zależy od współczynnika aktywności. W tym momencie dochodzimy do współczynnika aktywności jonu, który powiązany jest z siłą jonową prawem Debaya-Huckela. Należy pamiętać, że w stanie równowagi współczynniki aktywności wszystkich indywiduów chemicznych w poszczególnych fazach są