Wpis z mikrobloga

@peterp: A co tam porabiasz?
Ja bym się chętnie wybrał na jakiś kontrakt IT na pół roku max rok.
Pochodzić sobie w po górach w weekendy.
Wystarczy Ci sam angielski czy trzeba uczyć się innego języka?
@itakzapomne: Dostałem się na właśnie półroczny kontrakt do banku. Jest teraz zapotrzebowanie na ludków z wiedzą AML, także here I am.
Jeżeli chodzi o IT, to z tego co się orientuję, supply chain management ma zapotrzebowanie na ludzi z SQL itp.
W mojej branży i firmie, angielski bez problemu wystarcza. W sumie to na co dzień również, bo praktycznie wszyscy mówią w co najmniej dwóch językach.
@peterp: A jak wygląda sprawa z pozwoleniem na pracę? jest sens przejmować się obostrzeniami i załatwić wszelkie pozwolenia wcześniej, czy lepiej prostu znaleźć interesującą ofertę, wysłać CV i przejść rozmowę kwalifikacyjną? :)
@ceizug: Pozwolenie na pracę ogarniasz na miejscu. Potrzebujesz do tego kontraktów praca + wynajem mieszkania, paszport i zdjęcie. Koszt takiej usługi to ok. 85 CHF.
Na załatwienie tych formalności masz o ile dobrze pamiętam 2 tygodnie. Na otrzymanie czekasz przeważnie kolejne 2, aczkolwiek dostajesz świstek z urzędu, który pozwala Ci chociażby założyć konto bankowe.
Generalnie, jestem niemalże przekonany, że bez kontraktu na pracę i na wynajem mieszkania i tak nie ogarniesz
@ceizug: @peterp: Pozwolę się wtrącić.
Pozwolenie ogarniasz na miejscu, jeżeli masz pracę, to tylko formalność. Koszt jest wyższy niż 85 chf, bo coś ok 200, ale często płaci to szef. Nawet musi, ale różnie to bywa (ja musiałem płacić). Do 90 dni nie potrzebujesz permis.
Kolejny problem to mieszkanie. Szczególnie w miastach typu Genewa, czy właśnie Zurych. Przy kontrakcie, czyli umowie na czas określony, często dostajesz permis L, do roku
@reflex1: @ceizug Ja płaciłem 85 CHF w Zurychu, nie wiem, jak w innych kantonach.
Ja dostałem kontrakt na pół roku, czyli właśnie pozwolenie L i na stronach typu ums.ch czy homegate.ch nie ma z tym problemu.
Dodam od razu: ja wynająłem mieszkanie przez ums.ch. Płacę 2.2K CHF za miesiąc, 2.4KCHF commission oraz musisz zapłacić za pierwszy i za ostatni miesiąc z góry. Także na start też trzeba się odpowiednio finansowo przygotować.