Wpis z mikrobloga

3 965 - 4 = 3 961

Tytuł: Dracula
Autor: Bram Stoker
Gatunek: klasyka
★★★★★★★
Nieźle się trzyma, jak na 120-latkę ;) Całkiem przyjemna lektura, choć - niestety - pozbawiona już możliwości zaskoczenia czymkolwiek współczesnego czytelnika.

Tytuł: Zamarznięta Ziemia: Historia dawnych i przyszłych epok lodowcowych
Autor: Douglas Macdougall
Gatunek: popularnonaukowe
★★★★★★★
Merytorycznie ocenić nie jestem w stanie, ale dla pasjonatów nauki - bardzo ciekawa rzecz. W pierwszej części mocno biograficzna; sylwetki badaczy XIX stulecia, mimo niewątpliwego uroku, trochę mnie wymęczyły. Im dalej w las, tym jednak robi się ciekawiej. Całość nie tylko pokazuje stan wiedzy (i, co ważne, niewiedzy), ale też stanowi fascynującą historię odkrywania tajemnic lodu. Autor odważnie wychodzi poza temat samego klimatu, szukając skutków epok lodowcowych dla flory, fauny, ewolucji człowieka a nawet dla krajobrazu innych planet (które, rzecz jasna, też klimatycznie "żyją"). Książka daje szerszą perspektywę dla dyskusji o efekcie cieplarnianym.

Tytuł: Cała prawda o planecie Ksi
Autor: Janusz A. Zajdel
Gatunek: science fiction
★★★★★★★★
Kurde, no po prostu zajdlowy Zajdel!

Tytuł: Duch liturgii
Autor: Benedykt XVI
Gatunek: teologia
★★★★★★★
Gęsta i treściwa lektura. Uwaga, to nie jest kolejna książka z cyklu "o co chodzi w poszczególnych elementach mszy świętej". To traktat filozoficzny/teologiczny schodzący do poziomu refleksji nad samą istotą i sensem modlitwy, rytuału, relacji między Bogiem a człowiekiem. Książka w powszechnym odbiorze stanowi pean na cześć tradycyjnych form liturgicznych i - choć jest to częściowo prawda - jest to zarazem opinia bardzo spłycająca to dzieło.

___________________________

Tytuł: Minuta mądrości
Autor: Anthony de Mello
Gatunek: new-age-bełkot
★★★★
(nie liczę, bo wysłuchałem w dyskryminowanej tu formie audiobooka)
O tyle lepsze od "Potęgi podświadomości" (spójnego wykładu pewnej wątpliwej doktryny), że można tę książkę traktować jako źródło krótkich, inspirujących, momentami naprawdę interesujących myśli/aforyzmów.

Tytuł: The Mind's Eye
Autor: Oliver Sacks
Gatunek: popularnonaukowa
★★★★
(nie liczę, bo wysłuchałem w dyskryminowanej tu formie audiobooka)
O żonie pomylonej z kapeluszem czytałem z zachwytem. A tu jakoś totalnie bez emocji. Ciekawe, jak zawsze w tej dziedzinie przypadki, ale czegoś mi brakowało.

Tytuł: Gnój
Autor: Wojciech Kuczok
Gatunek: polska proza współczesna
★★★
(nie liczę, bo wysłuchałem w dyskryminowanej tu formie audiobooka)
Strawiłem i nie chorowałem. To już spory sukces jak na tę kategorię książek.

Tytuł: Dzidzia
Autor: Wojciech Kuczok
Gatunek: polska proza współczesna

(nie liczę, bo wysłuchałem w dyskryminowanej tu formie audiobooka a na dodatek, pomimo prawdziwie żelaznej woli, zdołałem wytrzymać zaledwie do połowy)
Nie strawiłem i chorowałem. Szczerze odradzam. Zostałem uwięziony z tą książką w pomieszczeniu bez okna, przez które mógłbym ją wyrzucić, i bez żadnej książkowej alternatywy. Dzięki temu jakimś cudem dotarłem do połowy i to wystarczyło, żeby wymienić lidera w swoim prywatnym rankingu najbardziej bełkotliwych utworów literackich w dziejach homo sapiens.

Tytuł: Nowy car
Autor: Steven Lee Myers
Gatunek: biografia
★★★★★★
(nie liczę, bo wysłuchałem w dyskryminowanej tu formie audiobooka)
Nie przepadam za biografiami i lektura tej pozycji tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że lepiej je omijać. Należy jednak uczciwie przyznać, że znalazłem tu dwa ciekawe wątki, które warte były lektury:
a) intrygująca jest - jeśli mogę tak to wyrazić - nitka fabularna, czyli historia zmian dokonujących się w głównym bohaterze; nie potrafię ocenić, na ile wiarygodna jest ta historia i na ile w ogóle można dowiedzieć się czegoś prawdziwego o osobie tak starannie kreowanej, ale niektóre spostrzeżenia i ogólna hipoteza wewnętrznej przemiany wypada ciekawie.
b) po drugie, od pewnego momentu ta książka to de facto najnowsza historia polityczna Rosji i przez to stanowi ciekawą opowieść, porządkującą pewne znane powszechnie fakty i wydarzenia, układającą je w chronologiczną całość i szukającą trendów i sensu.

#ksiazki #bookmeter #putin #demello #benedykt16
kurp - 3 965 - 4 = 3 961

Tytuł: Dracula
Autor: Bram Stoker
Gatunek: klasyka
★★★...

źródło: comment_JFnyTMpUQY1rBI3bPD8KsSFD6C9oxKcs.jpg

Pobierz