Wpis z mikrobloga

@tfuj_pszyjaciel: Prawdopodobnie jest bezsensu bo z sieci dostarczane jest do odbiorcy w układzie TN-C i zarówno przewód N jak i PE są zmostkowane po stronie dostawcy na jednej szynie.

Tutaj widać po prostu przejście z TNC na TNS z uziemieniem PEN w złączu zgodnie z normą.

Proszę poprawić jak mówię głupoty. ;)
@emdey: @kopyrta: jeżeli kilkanaście centymetrów wczesniej jest rozdział z TN-C na TN-C-S i tutaj tez jest zmostkowane to czy to cokolwiek zmienia dla rozdzielni kilkanascie albo kilkadziesiąt metrów dalej? Prawdopodobnie w domu też jest pomiędzy PE a N mostek a za nim rozdział na PE i N. Dodałem 2 czerwone kreski dla podglądu. Obrazek wziałem z sieci. Nie trzeba wnikać w urządzenie pierwsze po lewej( ͡° ͜ʖ ͡
tfuj_pszyjaciel - @emdey: @kopyrta: jeżeli kilkanaście centymetrów wczesniej jest roz...

źródło: comment_V1CafJTLFYGVebWMdXGUOf91BSgPrUiq.jpg

Pobierz
@soadfan: czemu się nie łączy? jest taka podstawa prawna? Jakieś wytłumaczenie co to zmieni jak będą 2 albo 3 połączenia? Naraża to osobę postronną na porażenie prądem elektrycznym? Robię w domu instalację i nie wiem co mam w skrzynce licznikowej. Chcę być pewien rozdziału i robię w domu kolejny rozdział. Wtedy wszystko przed traktuję jako TN-C
@tfuj_pszyjaciel w układzie TT (terra-terra) żyła PE jest izolowana od transformatora i od N. Nie wolno ich łączyć, takie prawo. Co do TNCS nie łączy się choćby ze względu na na RCD. Po połączeniu za RCD ono nie zadziała, dlatego się tego nie robi, ważne aby GSW miała dobry umiem.
@tfuj_pszyjaciel: Tak na logikę - przewód ochronny to uziom - zbiera do ziemi ewentualne przebicia i faktycznie chroni (o ile jest dobre uziemienie). Przewód zerowy to po prostu przewód zerowy a nie ochronny. Nie widzę sensu mostkowania. Może elektrycy mają na to jakieś wytłumaczenie.

Edit: w sumie kiedyś nie było przewodów ochronnych i trzeba było sobie jakoś radzić ;)
@symetryczny: przewód ochronny to przewód ochronny nie uziom :) Gdy masz urzadzenie I klasy ochronności(przykładowo komputer stacjonarny), podczas uszkodzenia izolacji podstawowej na obudowie pojawi sie potencjał 230V. Taki przewód ochronny wtedy uaktywnia swoją supermoc(jest podłączony do obudowy przez bolec w gniazdku) i zamyka obwód. Czyli robi się zwarcie, płynie duży prąd i zabezpieczenie nadprądowe "eska" ratuje Ci życie. Uziom niekoniecznie ratuje życie, ale za to wyrównuje potencjał przy pojawieniu się napięcia