Wpis z mikrobloga

Witam drogie Mirabelki jak i was Mirki! mam ważki problem do rozwiązania:
W protokole TCP w nagłówku mamy dwa pola: port źródła i port przeznaczenia. Od czego zależy ten pierwszy port? Tutaj daję przykład o co mi chodzi:
http://screenshot.sh/oe3LC7QKQwwmC

a drugie pytanie w jakiej sytuacji przy wysyłaniu ramki port źródła będzie taki sam jak przy odbieraniu port przeznaczenia?

  • 24
@Draakul: jeśli nie jest stały to nie dowiesz się z którego xd np. instalatory jak nie mogą przez pierwszy port jaki dostaną to dodają 1 i znów próba, jak masz ręcznego firewalla to potrafi Ci tak w ciągu paru sekund przez 10k portów przejść xd
@Acrivec: my się nie porozumieli... Jak łączysz się np z telnetem, to ta usługa ma port 23, lecz klient wysyła go dajmy na to z 53322 portu. Chodzi mi o sytuację, kiedy i klient i serwer będzie się łączył na tym samym porcie X. I dlaczego klient ma ten 53322 i dlaczego w całej sieci lokalnej ten numer się nie dubluje, mimo że stacje robocze mają różne IP i teoretycznie port
@Draakul: a jakie masz prawdopodobieństwo że komputer A i komputer B będą wysyłać w tym samym momencie pakiet i akurat wylosowany port z zakresu 49152 do 65535 będzie ten sam? :D
Pamiętaj że masz jeszcze adres komputera podany. Adres i port oznaczają odbiorcę. Po samym porcie nic nie zdziałasz. :P
@Acrivec: właśnie po to był mój dopisek, bo XXX.XXX.XXX.XXX:33 i XXX.XXX.XXX.YYY:33 to już zupełnie inny odbiorca. Czyli host zawsze do nadawania losuje port z zakresu <49152,65535>? Nigdy nie może mieć to mniejszej wartości?
@Draakul: prosto mówiąc - jak się łączysz na przykład na ten port 443 to połączenie z twojego komputera wychodzi nie z portu 443 tylko z losowego wysokiego zakresu.
@Draakul: Bo tak postanowiono zrobić w standardzie żeby nie było tak, że ktoś sobie stawia serwer apache na porcie 20 i ma pretensje że ludzie nie mogą się do niego podłączyć (bo domyślny to 80). Ustawili sobie zakres portów stałych dla usług, zakres portów zarejestrowanych i zakres dynamicznych, czytaj róbta co chceta.
@Dolan: @Acrivec: Podsumowując: nie ma takiej sytuacji, by port źródłowy i port docelowy były takie same, port źródłowy to liczba z zakresu <49152,65535>. Szanse na to, że dwa komputery w sieci lokalnej będą miały taki sam adres jest minimalna?
@Draakul: porównaj sobie z np dużym szpitalem.
Port 80 masz zarezerwowany do nasłuchiwania. To telefon dyspozytorki oraz główna brama (tam gdzie karetki z pacjentami wjeżdżają). Wszyscy wiedzą, że mają się tam kierować. Co potem to już sobie pogada z kimś na miejscu i wie co robić.
Natomiast Ty masz głęboko w poważaniu z której bramy garażowej wyjedzie do Ciebie jadąca karetka. 2? 3? 42? Ma przyjechać. Ciebie ryba.

Odwrotnie, karetka ma
@Draakul: Mylisz porty i adresy. Nie bierz się za funkcjonowanie protokołu TCP jeśli nie rozumiesz funkcjonowania modelu OSI z wyróżnieniem warstwy sieciowej.
W sieci nie ma możliwości aby dwa komputery miały te same adresy IP. Router na to nie zezwoli. Jak masz dynamicznie przyznawane adresy to router zadba aby były inne. Jak stałe to zezwoli na połączenie tego który pierwszy się do sieci podłączy. Drugi otrzyma informację, że adres zajęty i
@Acrivec: Wykładowca już dwa razy się pytał, dlaczego jest taki numer, a nie inny. A teoria z zakresem już w łeb wzięła, bo oglądam różne pakiety i widzę, że niektóre mają port źródła np 21XXX. Wiem, że nie mogą być dwa takie same IP i nie o tym gadamy, mi chodzi konkretnie o PORT, nie o IP, ani nie o MAC(bo nie wiem, czy ktoś by jeszcze tym nie dowalił). Nie
@Draakul:
- ej system dej mie jakiegoś wolnego porta co?
_ no masz, 4212, jest wolny, nikt nie używa

- ej, apache z adresu 10.10.10.1 w sieci 10.10.10.0 na porcie 80, chcę nawiązać z Tobą połączenie, nasł#!$%@? na 4212
- hej tu apache z adresu 10.10.10.1 w sieci 10.10.10.0 z portu 80, będę nadawać na adresie 4212
- okej panie apache z adresu 10.10.10.1 w sieci 10.10.10.1 na porcie 80, nasł#!$%@?ę