Wpis z mikrobloga

Mirki, nie jestem pewien czy ogarniam zasady zachowania w zderzeniach. Załóżmy, że szybko poruszające się i lekkie ciało (ołowiana kula z karabinu) uderza idealnie niesprężyście w nieruchome i ciężkie ciało (duża kula z ebonitu). Znając masy obu obiektów i prędkość pocisku, liczę prędkość układu po zderzeniu z zasady zachowania pędu. Ale kiedy policzę energię kinetyczną pocisku przed zderzeniem i układu po nim, to okazuje się, że są one różne, co jest niezgodne z zasadą zachowania energii.

Czy dobrze rozumiem, że to dlatego, że taki model nie może zaistnieć w rzeczywistości (tak jak zderzenie idealnie niesprężyste) i w praktyce różnica energii zostaje zużyta na odkształcenie obu ciał (na przykład kiedy pocisk wbije się w ebonit)? Czy można w ten sposób liczyć na przykład jaka część energii pocisku zostaje zużyta na przebicie obiektu, a jaka na jego przesunięcie?
#fizyka #mechanika
  • 3
@CamelCase:

Zasada zachowania energii jest zasadą uniwersalną i obowiązuje również w procesach zderzeń. Możliwe są jednak przemiany energii w inne formy. Część energii kinetycznej zderzających się obiektów może na przykład zostać zamieniona w ciepło, zużyta na odkształcenie lub rozerwanie obiektów, bądź przekształcona w masę nowych, wyprodukowanych w zderzeniu cząstek. W tych wypadkach łączna energia kinetyczna produktów zderzenia będzie niższa od energii kinetycznej przed zderzeniem. Możliwa jest też sytuacja odwrotna, zderzenie może