Wpis z mikrobloga

Mirki z #fizyka, #neuropa, #globalneocieplenie, Szanowny Panie @Sierkovitz. Podjąłem dyskusję z pewnymi denialistami globalnego ocieplenia. Szło dobrze, póki nie przyszedł pewien gość, który podał link do tej strony.


W każdym razie rozmówca twierdzi, że przytoczony link:

Wskazuje, że:

- że czujni obrońcy Ziemi niekoniecznie wiedzą, o czym mówią,

- że sytuacja niekoniecznie jest taka jasna.

.

Jak komuś pamięć sięga dłużej niż do wczoraj, to pamięta histerię z wywłoką ozonową, już już dziury ozonowe miały pożreć ludzkość. I co - i nic. A dziury jak były, tak są.

I tu mam drugi problem - dziury ozonowe. Cytuję drugiego rozmówcę:

Globalne ocieplenie występuje ale nikt bardziej rozgarnięty nie przypisuje go człowiekowi. Potwierdzają to ostatnie badania zmian dziur ozonowych, których rokroczne zmiany rozmiaru nijak mają się do naszej emisji gazów niszczących ozon. Ostatnio drastycznie maleją i o dziwo świetnie się to koreluje z aktywnością magnetyczną słońca i zmianami magnetosfery uzależnionej od owej aktywności. Dziwnym trafem jak natężenie ziemskiego pola drastycznie wzrosło (chwilowo bo nie zmienia to długotrwałego trendu spadkowego połączonego z dalszym przemieszczaniem się biegunów - przynajmniej nie po jednorocznej zmianie, a ciężko przewidywać dalsze zachowanie słońca) to rozmiary dziur ozonowych spadły. Ogólnie ziemskie pole magnetyczne odpowiada za skomplikowany mechanizm tarcz przeciwko promieniowaniu słonecznemu i kosmicznemu (zarówno korpuskularnemu jak i elektromagnetycznemu), które słabną jak ono słabnie, a to dzieje się od jakichś 500 lat i o dziwo od jakichś 150 proces gwałtownie przyśpieszył. Widzisz korelacje?

Mało zrozumiałem z tego jego trochę bełkotu i długich zdań, dlatego odpisałem mu krótko, że korelacja to nie przyczyna i żeby podał jakieś linki. Tak czy inaczej mam zagwozdkę z tym pierwszym i nieszczęsną dziurą ozonową w kontekście globalnego ocieplenia.
Ktoś coś pomoże? (ʘʘ)
  • 15
@Tom_Ja: Polecam wykorzystać do tego ten wykres:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/00/Min_ozone.jpg
Przypomnieć mu o czymś takim jak protokół montrealski, który zakazał emisji gazów niszczących warstwę ozonową.
I ten wykres pokazujący spadek zawartości związków z chlorem w atmosferze:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/16/Ozone_cfc_trends.png/440px-Ozone_cfc_trends.png
I zapytać co w tym dziwnego, że spadek gazów zawierających chlor w atmosferze powoduje odnawianie się dziury ozonowej.