Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki, kilka newsów ze świata #geopolityka , #gospodarka i #historia.
#hahard <-- tag, który warto obserwować.

GEOPOLITYKA

Zwycięzca wyborów na Litwie chce wzmocnić stosunki z Polską
Ze względu na obecną sytuację geopolityczną Litwa powinna poprawić i wzmocnić stosunki z Polską - oświadczył Ramunas Karbauskis, szef Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych, który wygrał niedawne wybory. Jego zdaniem należy zmienić sposób rozmowy z Polską.

PGZ łowi rakietowych specjalistów
Polska Grupa Zbrojeniowa sfinansuje interdyscyplinarne studia doktoranckie w dziedzinie technologii rakietowych i kosmicznych grupie najzdolniejszych absolwentów Politechniki Warszawskiej. "W planach jest też utworzenie kolejnych, wyspecjalizowanych ośrodków badawczo rozwojowych"

W.Brytania: Tony Blair o możliwym drugim referendum ws. Brexitu
Były brytyjski premier Tony Blair ocenił w piątek, że nic nie stoi na przeszkodzie, by w kraju odbyło się drugie referendum ws. Brexitu. Według Blaira rozwód z UE byłyby "bardzo trudny", gdyż zakładałby negocjacje z bezkompromisowymi europejskimi przywódcami.

USA: Comey wstrząsnął kampanią prezydencką Clinton
Ogłaszając w piątek, że FBI bada nowe maile, które "wydają się mieć związek" ze śledztwem ws. serwera pocztowego Hillary Clinton, dyrektor James Comey wstrząsnął kampanią prezydencką, potencjalnie szkodząc notowaniom faworytki. W USA trwa dyskusja, czy musiał to zrobić.

Putin o Aleppo: To wybór, czy pozostawić tam gniazdo terrorystów
Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w czwartek, że w kwestii Aleppo należy wybrać, czy "pozostawić tam gniazdo terrorystów", czy też starać się je ostatecznie usunąć, robiąc wszystko, by uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej.

Afganistan: Amerykanie zabili dowódców Al-Kaidy
Departament Obrony USA w wydanym w nocy ze środy na czwartek komunikacie poinformowało o atakach przeprowadzonych na wschodzie Afganistanu na dwóch najbardziej wpływowych dowódców Al-Kaidy w Afganistanie. Prawdopodobnie obaj zginęli - ocenia dpa.

"Die Welt": Rosja sprawdza zwartość NATO
Rosyjski lotniskowiec, który prezydent Władimir Putin wysłał do Syrii, wzmacnia wpływy Rosji na Morzu Śródziemnym; pomysł zatankowania okrętu w hiszpańskiej Ceucie należy traktować jako test na zwartość zachodniego sojuszu - pisze w czwartek "Die Welt".

GOSPODARKA

Niemiecki cud w Polsce
Dochód na mieszkańca w Polsce w latach 1990–2015 podążał niemal tą samą ścieżką co w Niemczech Zachodnich w latach 1955–1980. "W 26 lat prawie nadrobiliśmy 45 lat zapóźnienia po socjalizmie. Od Niemiec dzieli nas teraz mniej więcej tyle, ile od Węgier w 1990 r."

Brama do Afryki Zachodniej. Polska chce współpracować z Senegalem
Senegal należy traktować jako drzwi do Afryki Zachodniej. To kraj stabilny o ugruntowanej demokracji – podkreślali w czwartek prezydent Andrzej Duda i prezydent Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie.

Policja ściąga haracz. "Wkręceni"
Policja, zamiast dbać o bezpieczeństwo Polaków na ulicach, zajmuje się wyręczaniem prawników producentów filmowych. Żeby było ciekawiej, sama bierze udział w procederze wyłudzania haraczu przez wielkie korporacje.

To czarny rozdział w historii wspólnej polityki energetycznej UE
"Decyzja Komisji Europejskiej o dopuszczeniu do faktycznego monopolu Gazpromu na wykorzystanie niemieckiej odnogi OPAL to czarny rozdział w historii wspólnej polityki energetycznej Unii Europejskiej (...) Komisja pozwala Gazpromowi zalewać z większą siłą Europę Środkowo-Wschodnią swoim gazem"

We wrześniu rekordowa sprzedaż węgla
We wrześniu tego roku sprzedaż węgla z polskich kopalń, która w poprzednich miesiącach roku wahała się między 5,3 a 6,5 mln ton, przekroczyła 8,4 mln ton. Stan zapasów węgla zmniejszył się o blisko 2,3 mln ton, wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.

HISTORIA

Zagłada Żydów i Polaków. Spór o wyjątkowość Holokaustu. Warto rozmawiać,27.10.16
Czy książka „Krew na naszych rękach?” sprawi, że jej autor, Paweł Lisicki, będzie musiał zeznawać w prokuraturze? Do czego służy spór o wyjątkowość Holokaustu i czy ma się odbywać w sądach? W programie ponadto: co zrobić, by tragiczna przeszłość nie obciążała nam relacji polsko-ukraińskich?

Kult a pamięć. O stosunkach polsko-żydowskich w czasie Zagłady
Debata na kanwie książki Lisickiego "Krew na naszych rękach?”. O stosunkach polsko-żydowskich w czasie Zagłady dyskutują zwolennicy i przeciwnicy tezy o polskim wpływie na zagładę żydów. Także o tym, czy "religia" Holokaustu powoduje umniejszanie strat i polskich krzywd? Dyskutują: Lisicki, Semka, Urynowicz, Żbikowski i Mazurek

Ignacy Mościcki - prezydent II Rzeczypospolitej i wybitny naukowiec
70 lat temu, 2 października 1946 r., w Versoix nieopodal Genewy zmarł Ignacy Mościcki: wybitny naukowiec, wynalazca i budowniczy polskiego przemysłu chemicznego.

Najdziwniejsze wojny w dziejach ludzkości
Czy można wygrać wojnę w 38 minut, stoczyć krwawy bój o krowę lub ponieść sromotną klęskę w starciu... z własną armią? Kiedy w ludziach wzbiera agresja, nie ma rzeczy niemożliwych.

#polityka #4konserwy #mirkoreklama
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach