Wpis z mikrobloga

Francuski Senat zarekomendował pilotażowe wdrożenie dochodu gwarantowanego. Cała koncepcja ma promować większą sprawiedliwość społeczną i rzeczywistą redukcję ubóstwa we Francji.

W maju br., na wniosek socjalisty Daniela Percherona, prace nad podstawowym dochodem rozpoczęła komisja we francuskim parlamencie. Efektem jest 433-stronicowy raport, w którym rekomenduje się przetestowanie gwarantowanego dochodu we Francji, w wybranych miejscach w ramach 3-letnich programów pilotażowych.

Bezwarunkowo, wszystkim dorosłym Francuzom

W raporcie stwierdzono, że jeśli efekty tych przedsięwzięć będą zadowalające, dochód podstawowy powinien spełniać następujące kryteria:

1. Powinien być wypłacany jedynie dorosłym obywatelom, zarejestrowanym przez organy skarbowe.

2. Powinien być wyższy od obecnego dochodu minimalnego we Francji, który obecnie oscyluje w granicach 1450-1500 euro.

3. Powinien być bezwarunkowy, choć pieniądze powinny być wydawane na konkretne cele (w postaci bonów).

4. Powinien być finansowany dzięki reformie fiskalnej oraz częściowemu zastąpieniu istniejących świadczeń socjalnych.

Kluczowe zagadnienie przed wyborami

Zaraz po opublikowaniu raport, Francuski Ruch na rzecz Dochodu Gwarantowanego (MFRB) wezwał rząd do możliwie szybkiego zapewnienia niezbędnych funduszy w celu przyspieszenia badań nad dochodem podstawowym we Francji.

MFRB pochwalił jednocześnie prace komisji Senatu, w skład której weszli posłowie z różnych opcji politycznych. Wypracowany raport jest pierwszym w historii Francji na temat dochodu gwarantowanego

Zdaniem MFRB „realizacja dochodu podstawowego nie może odbywać się kosztem podstawowych programów społecznych. Cała koncepcja musi promować większą sprawiedliwość społeczną i rzeczywistą redukcję ubóstwa i nierówności”.

Dochód gwarantowany staje się kluczowym zagadnieniem na francuskiej scenie politycznej. MFRB wzywa wszystkich kandydatów w nadchodzących wyborach prezydenckich i parlamentarnych w 2017 roku do zajęcia stanowiska wobec tej kwestii.i
#francja #ekonimia #gospodarka #bezwaronkowydochodpodstawowy
  • 7
@reflex1:

Ostateczny gwóźdź do trumny Francji. Już widzę te rzesze biedoty idące sobie dalej dorobić kiedy dach nad głową, jedzenie, kluby i jaranie będzie zapewniany przez państwo xD

Ale ok, niech ktoś to wprowadzi, niech będą przykładem i ostatecznym zaoraniem tego kretyńskiego pomysłu.

Szkoda, że libertarianizm nie robi takiej zawrotnej kariery na świecie jak co raz to nowsze wymysły socjalne.
@Kruchyx: Ale to nie pierwszy kraj, który to testuje. Holandia też robi taki eksperyment, podobnie któryś z krajów skandynawskich (chyba Norwegia), oraz Szwajcaria w Lozannie. Bo prawda jest taka, że w końcu to trzeba będzie wprowadzić. Jeżeli wejdzie pełna automatyzacja, w tym zawodów umysłowych typu lekarz, prawnik, inżynier czy programista to czeka nas jakaś rewolucja. Jaka to nie wiem, może dochód podstawowy może coś innego, ale prawda jest taka, że współczesny
@reflex1:

podobnie któryś z krajów skandynawskich


Chodziły plotki o Finlandii, ale mieszkam tu i nikt nic wie.

Jeżeli wejdzie pełna automatyzacja, w tym zawodów umysłowych typu lekarz, prawnik, inżynier czy programista


Droga do tego jeszcze daleka. Poza tym uważam, że po prostu pojawi się więcej opcji dla ludzi tracących pracę. Może zostaną kolonistami kosmosu albo powstaną zawody związane z kreatywnością.

Jaka to nie wiem, może dochód podstawowy może coś innego


Może