Wpis z mikrobloga

Kolejna porcja wiadomości z Japonii
(dziś wersja specjalna bez negatywnych wiadomości)

1. W zeszłym tygodniu odbył się Japan Robot Week, gdzie można było podziwiać wystawców z ich rozmaitymi robotami i nie tylko. W 2015 roku japoński rząd wdrożył pięcioletni plan odnośnie robotyki. Zakłada on wspomagania rozwoju usług, które roboty mogłyby wypełnić i nie chodzi tutaj o kolejne roboty wchodzące po schodach czy grające na skrzypcach.
Mają to być praktyczne, użytkowe roboty wspomagające życie codzienne. Właśnie w tym klimacie była cała wystawa.
Z ciekawych rzeczy, to Innophys – szkielet zaprojektowany by wspomagać osoby starsze w podnoszeniu ciężkich przedmiotów.

2. Airbnb oraz miasto Kamaishi w północno-wschodniej części Japonii w prefekturze Iwate podpisało porozumienie w sprawie wspierania turystyki w regionie. Minipaku – czyli oferta tanich noclegów ma być pomocą w promowaniu regionu oraz rozwiązaniu problemu z brakiem wystarczającej ilości pokoi dla turystów w związku z organizowaniem Rugby World Cup w 2019 roku.
Samorząd lokalny ma wspierać inicjatywę oraz przez szereg prelekcji zachęcić mieszkańców do rejestracji na Airbnb. Władze miasta oficjalnie rozpoczną kampanię promocyjną nowej usługi dla turystów od przyszłego roku.

3. Uber Technologies Inc. doszło do porozumienia odnośnie świadczenia usługi UberX czy UberPop w pierwszym mieście Tango (słynące niegdyś z produkcji wspaniałych materiałów do szycia kimon), ok 3 godzin jazdy od Kyoto. Owe miasto dzielą góry, jest jedna linia autobusowa. Populacja to prawie 6000 osób, z czego większość to osoby po 60 roku życia. Nie obsługują one smartfonów i dlatego Uber świadczy usługi przez normalne linie telefoniczne.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami Uber może świadczyć swoje usługi tylko w rejonach mających niewystarczające linie transportu publicznego, dlatego specjalnie dla Japonii zmienia swoją strategię i stara się wypełnić niszę braku transportu dla osób starszych na wsiach czy miastach oddalonych od centrum. Tylko kierowcy z odpowiednią licencją na przewóz pasażerów mogą świadczyć usługi w miastach np. Tokio ( kierowcy Ubera jeśli działają w mieście to niezgodnie z prawem).
Najnowsza usługa UberEATS ma ułatwić zamawianie potraw z dostawą do domu a nawet idzie krok dalej, bo usługa ma także dotyczyć restauracji które nie mają opcji na wynos. Obecnie działa ona tylko w centrum Tokio i w programie pilotażowym bierze udział 150 restauracji.

4. Samobójstwo pracownicy największej agencji reklamowej w Tokyo, firmy Dentsu związane z przepracowaniem zmusiło firmę do wprowadzenia limitów odnośnie nadgodzin. Nowe przepisy ograniczają nadgodziny do 65 godzin miesięcznie. Problem dostrzegł także rząd i premier Abe osobiście zabrał głos w tej sprawie. Stwierdził, że zmiany odnośnie nadgodzin są konieczne i wpłyną korzystnie na balans między pracą a wypoczynkiem, dodatkowo pomagając osobą starszym czy kobietom wychowującym dzieci.
24 latka, Matsuri Takahashi odebrała sobie życie po załamaniu nerwowym spowodowanym przepracowaniem i brakiem akceptacji w nowej pracy. Zgłosiła 105 nadgodzin w ostatnim miesiącu a wcześniej miała ich nawet więcej.
Zgodnie z raportem odpowiednika Urzędu Pracy około 25% pracowników zgłasza miesięcznie ponad 80 nadgodzin miesięcznie, a około 21% zgłasza 49 nadgodzin.

*** Niestety wydajność pracy w typowo japońskiej firmie nie istnieje, ciągle uważane jest że im dłużej się siedzi tym lepiej. Wiele firm zarzuca młodych rozmaitymi obowiązkami, które nie są związane z wykonywaną pracą czy aktualną pozycją. Wiele osób nie potrafi zorganizować sobie pracy, robi kilka rzeczy na raz i nie kontroluje czasu. Czasami bezkrytycznie wykonują jakąś żmudną pracę, którą można by zautomatyzować lub ulepszyć, ale w obawie o krytykę nie zgłaszają żadnych ulepszeń czy swoich uwag przełożonym.

5. Od wczoraj zaczęło się wielkie święto Halloween w Tokio. Polega ono na tym, że wiele osób przebiera się w rozmaite kostiumy i bezkarnie paraduje po mieście. Ulubionym miejscem spotkań jest słynne skrzyżowanie w Shibuya oraz dzielnica Roppongi.
Cała impreza zaczęła się dwa lata temu, gdy przez media społecznościowe kilkaset osób spotkało się by razem pochodzić po ulicach w przebraniach, popić piwo czy pogadać z nieznajomymi. W tym roku tokijska policja już prewencyjnie zamknie część ulic w okolicy stacji Shibuya by umożliwić bezpieczne zabawy.
Także organizacja Green Bird, jak co roku będzie rozdawać worki na śmieci by ograniczyć ilość odpadków na ulicach. Wolontariusze będą patrolować okolice i sprzątać na bieżąco, także następnego dnia z rana będą dodatkowo usuwać wcześniej rozdane worki na śmiecie i także sprzątać ulice.

6. Japoński aktor, komediant, reżyser Takeshi Kitano otrzymał odznaczenie „Order Narodowy Legii Honorowej”, jest to najwyższe odznaczenie przyznawane przez Francję.
Były francuski minister kultury Jack Lang odznaczył czerwonym orderem Kitano w podziękowaniu za „zaproszenie widza by przezwyciężyć absurdy życia śmiechem”. Kitano odpowiedział ,że te odznaczenie obdarzyło go nie tylko wielkim honorem i zaszczytem ale także dodało mu dodatkowej energii by odkrywać kolejne regiony w dziedzinie sztuki rozśmieszania.

7. Nissan-Renault planuje zatrudnić dodatkowo 300 osób by przyspieszyć stworzenie automatycznych samochodów. Obecny zespół 600 osób pracuje już nad wdrożeniem tej technologii, a szczególnie nad ulepszeniem automatycznego doboru drogi, zdalnego sterowania oraz przyjaznego interfejsu dla rodziny.
Ogi Redzic, viceprezydent grupy nadzoruje projekt. Jego poprzednie doświadczenie w Motoroli oraz Nokii na pewno będzie dodatkiem do wizji stworzenia automatycznych samochodów. Jego plan stworzenia jednolitej platformy także dla samochodów luksusowych powoli wkracza w fazę testów.
W poprzednim miesiącu podpisał on także porozumienie o współpracy z Microsoft by wykorzystać usługę Microsoft Azure. Redzic twierdzi, że ich rozwiązanie będzie się różnić od tych proponowanych przez Toyotę, bo będzie łatwiejsze do implementacji do masowej produkcji oraz o wiele tańsze.

BONUS: Top lista przebojów za październik

1 Koi - Gen Hoshino
Poprzedni tydzień: 2

2 Panorama - Kanjani 8
Poprzedni tydzień: nowość

3 PPAP (Pen-Pineapple-Apple-Pen) - Piko-Taro
Poprzedni tydzień: 4

4 Time Flies - ACE OF SPADES × PKCZ
Poprzedni tydzień: powrót

5 Zenzenzense - Radwimps
Poprzedni tydzień: 3

6 Another Starting Line - Hi-STANDARD
Poprzedni tydzień: 1

7 Michi - Hikaru Utada
Poprzedni tydzień: 8

8 Nandemo Naiya - Radwimps
Poprzedni tydzień: 12

9 Nandemo Naiya - Mone Kamishiraishi
Poprzedni tydzień: 19

10 Hey Ho - SEKAI NO OWARI
Poprzedni tydzień: 5

#japonia #amajapan #wiadomoscizjaponii #ciekawostki #ciekawostkijp
ama-japan - Kolejna porcja wiadomości z Japonii
(dziś wersja specjalna bez negatywny...

źródło: comment_2jm3P0OQJcEFqLH6joA9GaTJseupsIGd.jpg

Pobierz
  • 31
Airbnb oraz miasto Kamaishi w północno-wschodniej części Japonii w prefekturze Iwate podpisało porozumienie w sprawie wspierania turystyki w regionie. Minipaku – czyli oferta tanich noclegów ma być pomocą w promowaniu regionu oraz rozwiązaniu problemu z brakiem wystarczającej ilości pokoi dla turystów w związku z organizowaniem Rugby World Cup w 2019 roku.

@ama-japan: dobra wiadomość

„zaproszenie widza by przezwyciężyć absurdy życia śmiechem”

@ama-japan: coś mnie ominęło, zaraz nadrobię zaległości

3 PPAP
@ama-japan: Ale jesli nie zostaną dłużej to będą tego jakieś konsekwencje? Albo jeśli odmówią szefowi wykonania dodatkowej pracy (za dużo na głowie, nie ich kompetencje)? Jak ja mam zostać godzinę dłużej raz na tydzień to już mi słabo. Ty jesteś traktowany inaczej bo nie jesteś Japończykiem?
@sohee to zależy od firmy i od pracy jaką robisz. Ciężko mi powiedzieć ale chyba branża reklamowa to ciężka jest. U mnie to głównie chodzi czy zrobiłem swoje czy nie. Mam wymierny efekt. Na pewno mnie inaczej traktują i ja jak muszę to też zostanę ale nie 100 nadgodzin w miesiącu..
@ama-japan: Każdy jak musi to zostanie ale co innego zrobić nadgodziny kilka razy w miesiącu a co innego codziennie klepać po 12 i więcej godzin. Fakt reklamowa branża to chyba ma to do siebie, że oczekuje się aby zostawać dłużej. Koleżanka była na stażu w Polsce w agencji reklamowej i wszyscy zostawali do 19 zamiast wychodzić o 17 z pracy. Kiedy ona zaczęła kończyć o 17 (nie było nic więcej do
@julianna_cebulanna super marketing prawda? Wmówili Japonczykom, że na Boże Narodzenie je się kurczaka koniecznie z KFC oraz tort z bitej śmietany z truskawkami. Jaki jest szok, gdy wyjadą za granicę i sami się przekonają co się je. Teraz wiele producentów pizzy walczy i robią kontrreklamy, że zamiast zapisywać się w kolejkę do KFC zamów świąteczną pizze..
Jak ja mam zostać godzinę dłużej raz na tydzień to już mi słabo.


@sohee: ja 2-3 h (na ogół 3) nadgodzin codziennie przez rok ( ͡° ͜ʖ ͡°) a jeszcze dodatkowa praca 2-3 x w tygodniu po 4-5h. obiad o północy, pobudka o 7, hotdog o 13, hamburger o 19...
.. ale już tak nie mam na szczęście. sam nie wiem jak dawałem radę.

Koleżanka była na