Wpis z mikrobloga

@Chudyy: rozumiem, że chodzi Ci o popularnonaukowe, a nie o podręczniki akademickie? Jeśli tak, to polecam:

- Dawkins "Samolubny gen"
- Wszystko inne Dawkinsa o ewolucji ("Ślepy zegarmistrz", "Najwspanialsze widowisko świata")
- Hawking "Wielki projekt"
- Bryson "Krótka historia prawie wszystkiego"
- Feynman "Pan raczy żartować, panie Feynman!"
- Bostrom "Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia"
- może trochę nie pasuje, ale polecam też biografię Muska napisaną przez Vance'a i biografię Steve'a Jobsa
@austra: zdecydowanie warto. Nawet Elon Musk i Bill Gates polecają tę książkę :) Świetnie opracowane kiedy i w jaki sposób rewolucja AI może się wydarzyć, jakie może mieć skutki, dlaczego jest to niebezpieczne i powinniśmy się na to przygotowywać już teraz.

Czytałem jeszcze "Our Final Invention" Barrata też o rewolucji AI - bardzo nie polecam. Duch tej książki jest taki, ze programiści doprowadzą do zagłady ludzkości, powinniśmy natychmiast zakazać wszelkich prac
@smyl: O, dziękuję uprzejmie za odpowiedź i za linki :) Tej książki Barrata nie znałam, ale zapamiętam, że nie warto po nią sięgać. Artykuł Wyborczej mam w zakładkach (dziękuję za link do pokazywarki), a Wait But Why też już tam wylądował, na pewno się przyda.

Nawet Elon Musk i Bill Gates polecają tę książkę

Tak, widziałam właśnie na bookiciousie Muska :)
filozofowie krytykowali tę książkę z tego co pamiętam


@fenr7r: warto dodać, że pogarda Kraussa do filozofii jest tak przeogromna, że rozmowę z Peterem Singerem rozpoczyna od pytania:

You're a bright guy, so why philosophy?


A potem próbuje udowodnić, że matematyka i logika są tak naprawdę naukami empirycznymi ( ͡° ͜ʖ ͡°)