Wpis z mikrobloga

Cześć!

Często na Wykopie pojawia się tematyka podatków. Szczególnie ostatnio w kontekście planowanych zmian w sposobie opodatkowania, szczególnie osób prowadzących działalność gospodarczą.

Ponieważ system podatkowy jest dość skomplikowany, to przeciętna osoba na pytanie "czy wiesz, jaki jest stopień twojego opodatkowania?" zrobi wielkie oczy lub odpowie "za wysoki" ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Dlatego stworzyłem prosty (5 minut powinno wystarczyć na wypełnienie i analizę) arkusz w Excelu, który policzy CAŁKOWITĄ STOPĘ OPODATKOWANIA!

Mówiąc 'całkowita stopa opodatkowania' mam na myśli opodatkowanie pracy łącznie ze składkami ukrytymi po stronie pracodawcy oraz opodatkowaniem konsumpcji (VAT, akcyza itp.).

Oczywiście nie obyło się bez pewnych uproszczeń, o których przeczytacie już w pliku. W skrócie: arkusz jest dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę i mieszczących się w pierwszym progu podatkowym (sorry wykopowi programiści ( ͡° ͜ʖ ͡°)).

Jest to wersja Beta. Co prawda wszystko powinno liczyć się OK. Nigdy nie byłem mistrzem Front-endu (jak to się podobno mówi), więc wizualnie może nie jest najlepiej, najważniejsze, żeby dało się to jakoś przeczytać i zrozumieć :)

Mam nadzieję, że choć kilku osobom arkusz pomoże zrozumieć, jak wygląda ich opodatkowanie. Oczywiście nie należy zapominać, że z tych podatków utrzymywanych jest wiele instytucji (m.in. wojsko, służba zdrowia, policja), budowane są drogi, wypłacane w przyszłości emerytury itp. Nie moim celem jest dyskusja, czy tak powinien wyglądać system podatkowy. Chcę po prostu pokazać ludziom JAK JEST OBECNIE. Niech sami zdecydują.

Ps. Dzięki za wszystkie słowa konstruktywnej krytyki - w miarę możliwości postaram się ulepszyć arkusz
Ps2. Sporo tu informatyków więc przy okazji pytanie - w jaki sposób najlepiej przenieść takie excelowe kalkulatory prosto do sieci? PHP? Jakieś Javy? Może są gotowe rozwiązania? Wiecie, jakbym chciał taki 'kalkulator' zaimplementować bezpośrednio na stronie. Dzięki!

[LINK DO KALKULATORA](http://www.ponadkreska.pl/wp-content/uploads/2016/10/Całkowite-opodatkowanie.xlsx)

PRZYKŁADOWY ZRZUT EKRANU

#ponadkreska #ekonomia #podatki #finanse

@MichalStopka_pl - wołam, może Cię zainteresuje :)
  • 55
  • Odpowiedz
@PonadKreska_pl: bardzo ciekawy arkusz. Wizualnie też bardzo mi się podoba, zwłaszcza wykres szczegółowy podsumowujący wszystkie podatki i podatko-składki.

Mam pytanie do tego założenia:

Zakładamy, że wydajemy CAŁĄ pensję. Nawet jeśli każdego miesiąca masz nadwyżkę w domowym budżecie, to przecież i tak ją kiedyś skonsumujesz na jakiś większy zakup.


Czy na pewno jest to słuszne założenie? Przecież uzbierany majątek może być przekazany kolejnemu pokoleniu w formie spadku. Wątpliwe wydaje mi się naliczanie
smyl - @PonadKreska_pl: bardzo ciekawy arkusz. Wizualnie też bardzo mi się podoba, zw...

źródło: comment_ZLil1dy1Za6e4rWxl0sxqRbi9vFTcmmh.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Czy na pewno jest to słuszne założenie? Przecież uzbierany majątek może być przekazany kolejnemu pokoleniu w formie spadku.


@smyl: Jest to po prostu spore uproszczenie jeśli chodzi o liczenie opodatkowania konsumpcji. Na pewno nie jest słuszne, ale tak było najprościej, czego nie ukrywam. W tej chwili w arkuszu liczymy maksymalne opodatkowanie.

Większość osób część wynagrodzenia przeznacza na oszczędności, które później niekoniecznie konsumuje poprzez towary objęte VATem czy akcyzą. Po prostu kupuje
  • Odpowiedz
@invtraveler: Danych, którym bym w 100% ufał - niestety nie.

Jeśli chodzi o klin podatkowy, czyli stosunek wynagrodzenia netto do całkowitego kosztu pracodawcy (u mnie w arkuszu 'opodatkowanie pracy'), można znaleźć na wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klin_podatkowy

Gorzej z opodatkowaniem konsumpcji. Oprócz znajomości systemu podatkowego konieczne jest również zbadanie zachowań konsumentów. Co kupują, ile, jak to jest opodatkowane, jakie są zwolnienia itp.

edit: co do konkretnych danych to od dłuższego czasu szukam solidnego opracowania
  • Odpowiedz
@smyl: Ciekawe dane. Patrząc globalnie wskaźnik opodatkowania do PKB jest dobrą miarą.
Dla skuteczności systemu podatkowego ważne jest jednak to, co jest w środku, czyli jak te obciążenia rozkładają się na poszczególnych płatników - firmy, osoby fizyczne itp.

Swoją drogą, fajnie by było, gdyby jakaś osoba prowadząca działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. obliczyła swój stopień opodatkowania.

W sumie wystarczyłaby osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli zarabia się stosunkowo dobrze,
  • Odpowiedz
W sumie wystarczyłaby osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli zarabia się stosunkowo dobrze, to stały ZUS w okolicach 1100 zł


@PonadKreska_pl: Przykładowe wyliczenie dla 20k na DG:

- składki na ub. społeczne: 772,96zł
- składki na ub. zdrowotne: 288,95zł
- 7,75 pkt. proc składki zdrowotnej do odliczenia od PIT: 248,82zł
PIT: 19% x (20.000zł - 772,96zł) - 248,82zł = 3404,32zł
Łączne koszty: 772,96zł + 288,95zł + 3404,32zł = 4466zł
Na rękę:
  • Odpowiedz
@smyl: Efekt? Realna stopa opodatkowania osób słabo i przeciętnie zarabiających na umowach o pracę jest wyższa niż stopa opodatkowania osób dobrze zarabiających w oparciu o jednoosobowe działalności gospodarcze i dobrze zarabiające na umowach o pracę (klin podatkowy podobny, udział VAT nieco mniejszy).
  • Odpowiedz
@PonadKreska_pl: dlatego cała Europa koryguje to progresywnym podatkiem, co świetnie widać w danych z UK ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z moich szacunków wynika, że biedni na umowie o pracę oddają państwu 54% dochodów (co się zgadza z Twoim arkuszem), a bogaci na DG - 30%.

  • Odpowiedz
@smyl: I na dobrą sprawę trzeba znaleźć rozwiązanie takie, żeby biedni nie oddawali aż 54% swoich dochodów państwu, tylko np. tak jak w UK ok. 30%. Natomiast bogatym nie można #!$%@?ć w zamian 50%, bo to tylko spowoduje odpływ takich osób do opodatkowania, bardziej będzie się opłacało robić spółke za granicą i żyć z dywidend, które opodatkowane są jeszcze niżej, niż tak jak do tej pory uczciwie oddawać pełną sumę.
  • Odpowiedz
biedni na umowie o pracę oddają państwu 54% dochodów (co się zgadza z Twoim arkuszem), a bogaci na DG - 30%.


@smyl: Weź też jednak pod uwagę, ze: 1) przedsiębiorca ponosi nieraz ryzyko całym majątkiem, Jest fajnie jak wszystko idzie OK, ale jak coś pójdzie nie tak, przedsiębiorca raz, że może mieć straty, dwa, nieraz może stracić część lub całoś majątku. Na umowę o pracę raczej trudno o coś takiego. 2)
  • Odpowiedz
@PonadKreska_pl: Bardzo ciekawe opracownie. Też się przymierzałem do napisania na temat podatków/zusów w Polsce na blogu ale utknąłem z tym bo mam ostatnio kupę rzeczy na głowie ( ͡° ʖ̯ ͡°) Z tym, ze ja chciałem policzyć wszysstko, zarówno co dzije się powyżej 85 tys. dochodu, jak i jak przekraczasz 30 krotność średniego wynagrodzenia itd. + liniowy na działalności
  • Odpowiedz
przedsiębiorca ponosi nieraz ryzyko całym majątkiem


@MichalStopka_pl: no i dlatego Wojciechowski zapowiedział premię w systemie dla osób na DG w stosunku do etatowców przy takich samych zarobkach.

Przedsiębiorca zazwyczaj pracuje 24/dzień, 7 dni w tygodniu


@MichalStopka_pl: jakie to ma znaczenie w kwestii podatkowej? Wysokość procentowa podatków powinna zależeć od długości pracy? Jeśli pracownik zacznie pracować na dwóch etatach, to jego obciążenia podatkowe spadają o połowę? Przedsiębiorcy pracujący 5h dziennie powinni
  • Odpowiedz
jakie to ma znaczenie w kwestii podatkowej? Wysokość procentowa podatków powinna zależeć od długości pracy? Jeśli pracownik zacznie pracować na dwóch etatach, to jego obciążenia podatkowe spadają o połowę? Raczej nie.


@smyl: Nie o to chodzi. Chodzi o to, że niestety prawda jest taka, że pracownik samo sobie miejsca pracy nie stworzy. Jeżeli nie będzie przedsiębiorców, którzy tyrają znacznie więcej niż przeciętny pracownik (ilość poświęcanego czasu) to gospodarka nie będzie się
  • Odpowiedz
@smyl: Zresztą to jest wszystko na głowie postawione teraz ta cała dyskusja w Polsce. Pracownik nie płaci 40% podatku. 1) Składka emrytalna to przecież zobowiązanie na przyszłość państw: emerytura więc to nie to samo co PIT bo PIT płacisz i nic za to nie masz. 2) Składka zdrowotna odlicza się od PIT ITD. Więc efektywnie płaci sie PiTu nieraz mniej na niższych poziomach zarobków na etacie niż te 18%
  • Odpowiedz
Chodzi o to, że niestety prawda jest taka, że pracownik samo sobie miejsca pracy nie stworzy


@MichalStopka_pl: a pracodawca sam sobie nie wykona pracy. Bez pracowników też gospodarka nie będzie się kręciła. Pracodawca potrzebuje pracownika, a pracownik pracodawcę, obie strony na tym zyskują i nie rozumiem, skąd wynika to przekonanie, że pracownik powinien być wdzięczny przedsiębiorcy, że ten stworzył jego miejsce pracy i pozwala mu pracować. Nikt tu przecież nie działa
  • Odpowiedz
Dlaczego? Jeśli chodzi o ryzyko majątkiem, to ok, pewna premia w PIT może być uzasadniona, ale dlaczego składki mają być różne?


@smyl: no dlatego, że pracownik wybrał etat. Proste życie, bez kombionwania, głównkowania, spedzanie czasu z rodziną itd. A przedsiębiorca nie ma takiego luksusu. Tyra ciężko całe życie. Ale dzięki temu sam może sobie odłożyć na emeryturę. Żyć z kapitału lub z zysków firmy. Pracownik tego nie może dlatego w jego
  • Odpowiedz
@smyl: > Gdy patrzymy na wiele dziesięcioleci, rzeczywiście można odnieść wrażenie, że wszystko jest ok. Tylko że jeśli prawdą jest, że niskie składki są usprawiedliwione przyszłą niską emeryturą, to używając tego samego argumentu można postulować wprowadzenie możliwości wyboru niskich składek na umowie o pracę.

Taka zmiana spowodowałaby albo bankructwo państwa, albo zaprzestanie wypłacania emerytur, a przecież niedopuszczalne jest niewypłacenie emerytury w odpowiedniej wysokości osobie, która płaciła składki przez całe życie.


@
  • Odpowiedz