Wpis z mikrobloga

#thelongdark #gry #earlyaccess

Zakupiłem w promocyjnej cenie (11€) The Long Dark. Nie pisuję recenzji ale gra spodobała mi się na tyle, że napiszę co nie co.

Gra surwiwalowa (offline, wczesny dostęp) zrobiona przez wzglednie mały zespół Hinterland. Nie ma co ukrywac jest to ubogi projekt ale to jego wielka zaleta.

Nie ma tutaj wybuchów, UFO, minigunów, zombie, upiorów, helikopterów w ogniu i innych bajerów. Jest za to śnieg, drzewa, śnieg, wilki, śnieg, niedźwiedzie i kilka domków. To wszystko przedstawione za pomocą fajnej prostej grafiki. Mimo, ze nie jest to silnik z Unreala, czasami mozna przystanąć i zadumać się patrząc na zachodzące/wschodzące słońce ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I właśnie ta pustka i minimalizm nadaje grze niepowtarzalnego klimatu. Do tego świetny dźwięk. Pękanie lodu pod nogami, chrupanie śniegu, wycie wilków, zamieć śnieżna - wszystko to idealnie wpasowuje sie w pustkę, która panuje dookoła.


Budzimy sie w losowym miejscu na jednej z wybranych przez nas map i walczymy z bezlitosną matką naturą. Gromadzimy żywność, opał, podstawową b--ń, szukamy idealnej "bazy" w postaci domu z łóżkiem i kominkiem (+ ewentualnie stół do majsterkowania). Unikając przy tym spotkania z wilkiem lub niedźwiedziem. Z tym pierwszym jest szansa wygrać, chyba ze zaatakują nas 2-3 na raz. Oczywiście jesli znajdzie sie b--ń to jest pewnie łatwiej, choć naboje znajdujemy pojedynczo.


Na spacer nie mamy za duzo czasu, bo na zewnątrz jest zimno, a czasami po prostu jest taka zamieć, że zgubilibysmy się odchodząc kilkanaście metrów od swojej tymczasowej bazy. Czasami lepiej chodzić nocą, z lampą naftową albo pochodnią/racą.

Z minusów na pewno trzeba wspomnieć o tym, ze mapy nie są nowo generowane za każdym startem gry więc ogarnięci szybcy gracze po paru godzinach będą wiedzieli gdzie znajdują się najlepsze lokacje. Dlatego mimo tego, ze w necie sa dostępne mapy z gry, nie warto z nich korzystać, bo od razu traci się frajdę płynącą z niewiedzy "co bedzie za zakrętem".
Mozna jeszcze powiedzieć, ze na razie mamy dostęp tylko do sandboxa i wyzwań, na historie trzeba jeszcze poczekać.
Poza tym? Na razie wszystko ok.


Podsumowując, mimo że jest to early access wydaje się, ze dostajemy gotowy produkt. Nie spotkałem sie z żadnymi bugami (pozdro #dayzsa). Pewnego rodzaju plusem jest to, ze jest to gra offline wiec nigdzie nie zaskoczy nas żadna "syka blat" z bazuką w helikopterze ( ͡º ͜ʖ͡º) To tyle. Polecam motzno.

Wołam @mieffer i @python, bo lubicie takie klimaty. #wykopz
olesiu - #thelongdark #gry #earlyaccess 

Zakupiłem w promocyjnej cenie (11€) The Lon...

źródło: comment_2tCspPW9QfZXZzFkGramaif8suNjcwzv.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@olesiu: gra fajna, ale nie skończona. Wiele rzeczy jest dopracowane, ale szybko się nudzi. Nie ma żadnego end-game'u póki co. Story mode nie istnieje. Próbujesz przetrwać dla samego przetrwania. Nie zbudujesz niczego, nie wytworzysz, chodzisz tylko i zbierasz rzeczy żeby nie umrzeć z głodu i zimna.
W zasadzie odniosłem wrażenie że gra jest nastawiona na częste umieranie i zaczynanie od nowa, bo pomimo dopracowania, ma niewiele do zaoferowania jeśli chodzi
  • Odpowiedz
  • 0
@Kargaroth: dlatego napisałem, ze historia dopiero przed nami. A sandbox ma to do siebie, ze grasz i grasz. Gram dopiero jeden dzien ale intensywnie ( ͡º ͜ʖ͡º) i nie padlem ani razu.
No i wiadomo, niektórzy lubią to a inni tamto.
  • Odpowiedz
@olesiu: mi się gra bardzo podobała i uważam że jest godna uwagi jeśli chodzi o kategorię gier survivalowych.
Zwyczajnie po około tygodniu grania po 2-3 godzinki dziennie, znudziła się :) Również bym polecił bo za tą kaskę bije na głowę naprawdę sporo tytułów.
  • Odpowiedz