Wpis z mikrobloga

Idea narodowa nie każe gloryfikować charakteru narodowego. Wyraża ona przekonanie, że naród w ciągu swoich dziejów ujawnił pewne trwałe wartości, że ich zachowanie jest konieczne, jeżeli naród ma istnieć. Niewątpliwie mamy tu do czynienia „z węzłem tradycyj, idei, uczuć, wierzeń, wspólnych sposobów myślenia”, jak się wyraża Le Bon. Te rzeczy są dla nas cenne, na te rzeczy złożyła się nieraz tysiącletnia praca narodu, i byłoby barbarzyństwem, gdyby w imię postępu lub innego hasła usiłowało się te rzeczy przekreślić. Zresztą takie próby byłyby bezskuteczne. Nasza przeszłość narodowa żyje w nas i nic jej z naszych dusz nie wydrze. Można jednak rozluźniać ten węzeł, osłabiać charakter narodowy. Robią to postępowi barbarzyńcy, którzy nie mają zrozumienia dla historji. Podcinają oni pień, na którym wyrośli. Polityk, zdający sobie sprawę z rzeczywistości, obetnie gałęzie, które dziko wyrosły, na pniu będzie czasem szczepił coś, co na nim może się przyjąć. Ale będzie dbał przedewszystkiem o to, by drzewo narodowe mocno siedziało w ziemi, by nie wyrwały go wrogie wichry.

Naród, jednostka i klasa. 1926

Prof. Roman Rybarski


Próbowałem wybrać coś ciekawego z tej bardzo ważnej książki prof. Rybarskiego, ale żeby oddać ducha jego myśli trzeba cytować całe rozdziały ( ͡° ͜ʖ ͡°) W końcu udało mi się znaleźć ten cytat ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#polityka #4konserwy #nacjonalizm #patriotyzm #dmowskinadzis #ruchnarodowy
Pobierz TenebrosuS - > Idea narodowa nie każe gloryfikować charakteru narodowego. Wyraża ona ...
źródło: comment_JfvOVkFXuhvSkbgnOeM5oXaArOSY3MjL.jpg
  • 4
@Satan696: akurat Rybarski dość mocno podnosi w tej książce aspekty rasowe i jest dość sceptyczny co do asymilacji innych narodowości, a w szczególności Żydów. W zasadzie cały rozdział "Wpływy obce i asymilacja" jest dowodzeniem, że Żydów zasymilować się nie da ( ͡° ͜ʖ ͡°)