Wpis z mikrobloga

4 311 - 6 = 4 305

Tytuł: Atlas owadów
Autor: Jacek Twardowski, Kamila Twardowska
Gatunek: leksykon
★★★★★★★★★

Idealny! Dokładnie o to chodziło. Doskonała selekcja (250 polskich gatunków), świetne zdjęcia, ciekawe i rzetelne opisy (autorstwa poznańskich naukowców).

Tytuł: Atlas gwiazd
Autor: Przemysław Rudź
Gatunek: leksykon
★★★★★★★★★

Bardzo dobry przewodnik dla początkujących, który, z uwagi na ilość informacji, z powodzeniem przyda się również średnio-zaawansowanym. Wiedza sensownie ułożona - miesiącami roku i gwiazdozbiorami. Klarowne mapy, piękne zdjęcia, solidna oprawa, obszerny indeks i bibliografia. Dla chcących przeczytać od deski do deski nieco nużący będzie monotonny styl i układ (kilkadziesiąt podobnych rozdziałów dot. każdego z gwiazdozbiorów), ale ta schematyczność sprawia z kolei, że świetnie korzysta się z tej książki jako podręcznego przewodnika.

Tytuł: Awesome Design: 25 Things You Should Know Before Becoming a Graphic Designer
Autor: Shannel Wheeler
Gatunek: poradnik
★★★★★★★

Krótka i prosta książka pokazująca blaski i cienie bycia grafikiem komputerowym. Poradnik raczej dla początkujących. Daje wyobrażenie o tym, na czym właściwie polega ten fach. Jak ktoś myśli o swojej przyszłości w tym kierunku a ma blade pojęcie o praktycznej stronie - warto zajrzeć.

Tytuł: Kruchy dom duszy
Autor: Jürgen Thorwald
Gatunek: historia medycyny
★★★★★

Tak, jak byłem zachwycony innymi książkami autora, tak przy tej nieco się wynudziłem. Być może zabrakło mi trochę wiedzy, która rozruszałaby wyobraźnię, jak to miało miejsce w bardziej ogólnej historii chirurgii.

Tytuł: The Power of Now: A Guide to Spiritual Enlightenment
Autor: Eckhart Tolle
Gatunek: rozwój osobisty
★★★

Kilka ciekawych myśli, ale to tylko rodzynki w filozoficznym zakalcu. Niewielka wartość praktyczna. Z filozofią miesiączkowania to już w ogóle popłynął. No i reinterpretacja Ewangelii też woła o pomstę do nieba.

Tytuł: Zamień chemię na jedzenie
Autor: Julita Bator
Gatunek: poradnik
★★★★★★★

Świetna książka. Większość tez znam i popieram, ale dla odpowiednio nierozgarniętego konsumenta może to być książka przełomowa, która otwiera oczy i zmienia życie. Nieco podszyta paranoją i nie dość wnikliwa naukowo w paru fragmentach, ale co do zasady - lektura bardzo ciekawa, warta uwagi i przemyślenia.
...
A, jeszcze jedno. Książka jest ładnie wydana a treść bardzo fajnie uporządkowana (wystarczy spojrzeć na spis treści); zadbano nawet o porządny indeks.

_________________

Tytuł: Understanding Japan: A Cultural History
Autor: Mark J. Ravina
Gatunek: kultura i historia
★★★★★★★

(nie wliczam, bo słuchałem w audiobooku i pominąłem kilka nieinteresujących mnie rozdziałów)
Ani krzty przesady w tytule tej książki! Ciekawa tematyka i doskonała znajomość tematu. Wymarzona pozycja dla chcących zrozumieć (na solidnych podstawach a nie głupawych stereotypach) odmienność Kraju Kwitnącej Wiśni.

Spis treści:
1 Japan: A Globally Engaged Island Nation
2 Understanding Japan through Ancient Myths
3 The Emergence of the Ritsuryo State
4 Aspects of the Japanese Language
5 Early Japanese Buddhism
6 Heian Court Culture
7 The Rise of the Samurai
8 Pure Land Buddhism and Zen Buddhism
9 Samurai Culture in the Ashikaga Period
10 Japan at Home and Abroad, 1300 - 1600
11 Japan's Isolation in the Tokugawa Period
12 Japanese Theater: Noh and Kabuki
13 The Importance of Japanese Gardens
14 The Meaning of Bushido in a Time of Peace
15 Japanese Poetry: The Road to Haiku
16 Hokusai and the Art of Wood-Block Prints
17 The Meiji Restoration
18 Three Visions of Prewar Japan
19 War without a Master Plan: Japan, 1931 - 1945
20 Japanese Family Life
21 Japanese Foodways
22 Japan's Economic Miracle
23 Kurosawa and Ozu: Two Giants of Film
24 The Making of Contemporary Japan

Tytuł: The CRPG Book Project
Autor: Felipe Pepe (red.)
Gatunek: leksykon
★★★★★★★

(nie dopisuję, bo ta ksiażka chyba jeszcze się tworzy i w ogóle to dziwnie i nie po kolei to czytałem)
Fajny materiał dla chcących uporządkować swoją wiedzę w zakresie cRPG.

#ksiazki #czytajzwykopem #bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
kurp - 4 311 - 6 = 4 305

Tytuł: Atlas owadów
Autor: Jacek Twardowski, Kamila Twar...

źródło: comment_PAynzCMYT8xQCcxUn56pwNdKRhy6tOVz.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz