Wpis z mikrobloga

#energetyka #prad #gospodarka
Mirki, pytanie do osób ogarniającyh temat energii w Polsce. Z tego co przeczytałem ostatnio w Polsce mamy dystrybucje podzieloną na PGE, Tauron, ENEE, Energe i tam RWE jeszcze. A co np. z takim CEZ, , który ma też jakąś elektrociepłownie w Chorzowie, albo co z elektrociepłownią w Będzinie. Czy oni też są dystrybutorem? Czy tu jakoś są inne zasady jeśli chodzi o dystrybucje energii?
  • 6
@invtraveler: z energią elektryczną to jest tak, że sektor dystrybucji musi być oddzielony od sektora obrotu (sprzedaży) i wytwarzania - wynika to z ustawy Prawo energetyczne. Z powyższego wynika, że Operator Systemu Dystrybucyjnego musi być innym podmiotem niż sprzedawca ee lub wytwórca ee. Pełną listę przedsiębiorstw posiadających koncesję na dystrybucję ee posiada URE.
@czarnymelonik, @Gajtos: No właśnie pogubiłem się w tej dystrybucji energii. Tzn. rozumiem, że te 4 wielkie przedsiębiorstwa grupują różne spółki zajmujące się różnymi etapami przy sprzedaży i produkcji energii. Natomiast chodzi mi bardziej o tę mapę i dlaczego tutaj mamy przedstawione 5 spółek jeśli chodzi o dystrybucje. Czy to uproszczenie?
http://www.rynek-energii-elektrycznej.cire.pl/grafika/tematyczny/33/prywatyzacja4_dystr.gif
@invtraveler: tak, jest to pewne uproszczenie - jest 4/5 dużych OSD i masa małych, lokalnych (z reguły są to jakieś zakłady przemysłowe). W sumie taką PKP Energetykę też można ująć w tym zestawieniu jako trochę większy podmiot, co nie zmienia faktu, że na mapie masz największych dystrybutorów.