Wpis z mikrobloga

Siema, mam pytanie.
1. Chce zalozyc firme w miescie x gdzie mieszkam ale jestem zamledowany w miescie y i tam odprowadzam podatki itp. Czy moge zallozyc firmie w miescie x czy musze jechac do miasta y?
2. Potrzebne mi sa jakies dokumenty podczas zakladania firmy?
3. Jesli moj dochod nie przekracza 3500 netto meisiecznie warto byc vatowcem? Bede chcial rozszerzyc dzialanosc w przyszlosci. Polecicie jaki podatek wybrac?

#dzialalnoscgospodarcza #firma #zakladaniefirmy
  • 12
@GreenRanger:

1. DG założyć możesz w dowolnym miejscu w Polsce, nie musisz stawiać się w urzędzie miasta / gminy właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Najważniejszy przy jednoosobowej DG jest właśnie adres zamieszkania, bo meldunek nie wpływa na rejonizacje podatkową.

2. Dowód osobisty.

3. Tu sprawa nie jest tak łatwa. Wiele form działalności obliguje do zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT. Musiałbyś napisać szerzej czym masz zamiar się zajmować.

Co do formy
@GreenRanger: Zatem KPiR i podatek wg. skali. Co do VAT - myślę, że warto. Zwłaszcza, że doradztwo z góry narzuca obowiązek rejestracji jako czynny płatnik VAT a w tej branży ciężko uniknąć szeroko rozumianego doradztwa. Zwłaszcza, gdy ruszysz ze szkoleniami.

I pamiętaj - wyceniaj swoje usługi w netto.
@GreenRanger: Jeśli Twój tytuł do wynajmowanego lokalu (umowa wynajmu) pozwala na zarejestrowanie w nim działalności gospodarczej to nie ma problemu, możesz podać adres zamieszkania jako adres prowadzenia DG.

We wniosku CEIDG-1 możesz zrobić tak:
- adres zameldowania podać zgodnie z meldunkiem,
- adres zamieszkania wskazać jako ten wynajmowany lokal,
- adres prowadzenia DG podać taki jak adres zameldowania.

Podatki będziesz odprowadzał zgodnie z podanym adresem zamieszkania, czyli tam gdzie wynajmujesz mieszkanie.