Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki znowu mnie naszło na powrót do Linuksa i tak od kilku lat aż mnie coś nie zirytuje na dobre, że wracam do W7
( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡° ʖ̯ ͡°)

Chciałbym tym razem zrobić wszystko jak należy, zawsze korzystam z jakiś poradników w Internecie np.
http://damlab.pl/poradnik-debiana/handbook/ i jakoś idzie, chociaż czuje się jakbym brnął po omacku w ciemności xD

Żeby nie było umiem zainstalować i wstępnie skonfigurować system, nawet lekko w konsoli pobuszować, ale nie wiem czy robię wszystko dobrze, może macie jakieś poradniki lub rady co i jak.



1. Chcę zainstalować minimalną wersję Debiana, goły system, bez środowiska graficznego itp., potem wszystko z palca doinstalować, co zrobić zaraz po instalacji, co doinstalować (nie chodzi o programy), żeby jakiś problemów z zależnościami nie było itp. jakieś build-essentiale i takie historie ?
2. Mate / Cinnamon czy ? Zawsze byłem fanem Gnome więc skłaniam się ku Mate.

System będzie stał na drugim, starszym dysku, który mam wolny obok Windowsa więc nie będzie problemów większych z gryzieniem się obu, ewentualnie może podmontować jakieś partycje na szybszy dysk w celu lepszej pracy Lina ?

#linux #debian
  • 6
Widzisz i tu jest twoj problem, nie potrzebnie brniesz w trudne systemy i zniechecasz sie gdzies na jakims dziwnym sterowniku. Zainstaluj cos co dziala od razu i dzialaj dalej, zamiast walczyc po omacku ze sterownikami bedziesz mogl sie od razu zajac czym ciekawym, jak programowanie w Pythonie czy innym Ruby. Zamiast spedzic kilka dni na uruchamianiu systemu spedzisz te dni na programowaniu.

Ja na twoim miejscu wybralbym czyste Ubuntu lub Ubuntu Mate.
@JollyGiant Debian jest ok, nie ma co mu żałować. W końcu Ubuntu to Debian:) Tylko jak zaczynasz to od razu zainstaluj se z gotowym środowiskiem. Ja właśnie mam Debiana z GNOME jako pierwszy Linux dłużej niż kilka dni.
@hepihipi: No wlasnie Ubuntu to niby debian ale nie do konca. Debian jest oczywiscie mocnym fundamentem Ubuntu ale ludzie z Canonical dokladaja do tego jeszcze bardzo duzo od siebie. Ubuntu to juz nie jest tak jak bylo na poczatku tylko zbior paczek z Debian testing. Ubuntu obecnie liczy sie zarowno na desktopach jak i na serwerach. Nie mam nic do debiana ale do codziennego uzytku lepiej wybrac Ubuntu, zyskujesz wszystko co
@hepihipi: Ciezko mi powiedziec jakie przygody miales z Ubuntu ale jesli Debian ci odpowiada to bardzo dobrze. Ja mozna powiedziec ze uzywam Linuxa profesjonalnie, w produkcji na duza skale i zawsze wracam do Ubuntu jesli chodzi o stacjonarki. Na serwerch uzywam tego co zastane, zwykle jest to Centos a na moich osobistych VPSach i malych projektach laduje albo Ubuntu albo wlasnie Debian chyba ze mam ochote na jakies eksperymenty z CoreOS