Wpis z mikrobloga

Wiele osób uparcie twierdzi, że rondo to nie skrzyżowanie. Ustawa Prawo o ruchu drogowym zdaje się mówić coś innego.

Więc jak to jest?

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602)

Art. 2.

10) skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię,ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną;


#samochody #ruchdrogowy #kierowcy

  • 7
@Skorupczak: @ludi889: @KrzysztofKrawczyk: To teraz mi wyjaśnijcie, czemu prawo stoi po stronie kierowcy jadącego rondem z prawego pasa w lewo? :) Tzn. wiem z jakich zasad to wynika. Ale skoro już sam wjazd na skrzyżowanie z prawego pasa z zamiarem skręcenia w lewo jest robieniem #!$%@? z logiki i przepisów, to udzielanie pierwszeństwa takim pojazdom na rondzie jest IMO sprzecznością.
@sowiq: zgadzam się, też mnie to #!$%@? straszliwie. Już #!$%@? z przepisami, ale sama logika nakazuje, że jak skręcasz w lewo to z lewego pasa, no ale są debile co uparcie jadą prawym pasem nawet jak okrążają rondo 2 razy bo nie wiedzą, gdzie skręcić i nic im nie można zrobić ( ͡° ʖ̯ ͡°) Fajnie by było, gdyby zostało to jakoś ogarnięte w przepisach, ale raczej
@sowiq czo mnie wołasz? PoRD i rozporządzenia nie znają terminu RONDA. Do oznaczania skrzyżowań o ruchu okrężnym stosuje się znaki C-12 oraz A-8. Jak takiego znaku nie ma, to nie ma "skrzyżowania o ruchu okrężnym". I nie tylko nie ma jeżdżenia "turbinowo" (prawym pasem jeździmy jak jest wolny, bo mamy ruch prawostronny). Tak samo na takim "skrzyżowaniu" nie obowiązuje pierwszeństwo zjazdu dla pojazdów szynowych.