Wpis z mikrobloga

Wersja: 0.3.0 Alpha

Witam Mireczków!

Trochę minęło odkąd pochwaliłem się swoim serwisem do zarządzania zadaniami i projektami. Dostałem duży ciepłych wiadomości i utwierdziłem się w przekonaniu, że pomysł ma sens.

Postanowiłem, że zacznę opisywać swoje przemyślenia i doświadczenia regularnie z każdą nową wersję programu. BędęDwie pisał o wszystkim - o podejściu do tworzenia projektu, o programowaniu, o współpracy z ludźmi, o problemach, które prędzej czy później nadejdą ale też i o sukcesach. Chciałbym kiedyś, mając już gigantyczną firmę, wrócić tu i przeczytać jak zaczynałem. Tego życzę sobie i wam.

Od tego wpisu, będę udzielał się pod tagiem: #jablkowystartup - zapraszam od obserwowania go.

A teraz czas na przemyślenia:
1. Wersjonowanie:
Wersję oznaczam w ten sposób: A.B.C.alpha. Co to znaczy? A to tzw. milestone (krok milowy), którym oznaczasz zupełnie nową aplikację (zwykle pisaną od nowa). Ja dałem 0, bo póki co sporo jest tu do zrobienia. B: to nowe zmiany, ale nie tak ogromne, by uznać to za zupełnie nową aplikację. C to hotfix, są to błędy krytyczne, które poprawia się jak najszybciej i tak też to będę oznaczał. Obecna wesja to 0.3.0. Czyli raczkujący projekt już z 3 wersją ze zmianami.

2. Release:
Na początku gdy oznaczałem nowe release (czyli kolejna wersja do wypuszczenia w świat) dawałem głównie najważniejsze zmiany, które chciałbym wdrożyć jak najszybciej. Niestety, wiązało się to z tym, że były to same duże nowości, których napisanie potrafi zając nawet tydzień. Motywacja cholernie spadała, gdy patrzyłem jak jeszcze wiele mam do zrobienia. Zmieniłem więc plan. Na każdy release robię tak:
- Jedna duża zmiana
- Dwie małe zmiany/usprawnienia
- Jeden zaległy błąd do poprawy, lub usprawnienie czegoś (by użytkownikowi było lżej).

Efekt ogromny: Rozbiłem wersję na 4 w przód. Dużo łatwiej jest mi na bieżąco wydawać coś nowego. Dodatkowo dałem sobie czas: co dwa tygodnie nowa wersja. Jeśli skończę cztery zadania szybciej, to biorę się za kolejne, zaplanowane na wersję następną. W ten sposób będę jak najszybciej rozwijał serwis, który mam nadzieję, stanie się waszą codziennością.

Dziękuję każdemu za rady (poniżej w komentarzu będą szczegółowe creditsy ( ͡° ͜ʖ ͡°))

Jeśli widzisz ten wpis po raz pierwszy i chcesz skorzystać systemu: Napisz w komentarzu bym się odezwał do Ciebie na priv.
Zapraszm do obserwowania nowego tagu: #jablkowystartup

Tagi, które się nadają wg mnie: #programowanie #startup #webdev #wlasnafirma #jablkowystartup
  • 17
Dziękuję za opinię dla poniższym Mireczkom (kolejność alfabetyczna):

@czeskimarian - dziękuję za dawkę fajnych pomysłów. Doceniam to.
@Fawek - mało pisaliśmy, ale dodałeś otuchy pisząc, że "super pomysł". To pomaga.
@KamilAC - dziękuję za dużo ciekawych pomysłów i możliwość spojrzenia na potrzeby użytkownika od jego strony
@Kormas - dziękuję za bardzo profesjonalne rady. Pamiętam o dealu cały czas ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mafiozorek - dziękuję za krytykę od
@JablkowyAndroid: jeszcze jedno od strony UX. Jak chcę dodać kilka elementów na liście w projekcie, to jest tak, że po kliknięciu Enter muszę myszką znów jechać na przycisk +, żeby dodać kolejny element. Lepiej byłoby ponownie aktywować pole do wpisywania żeby można było wpisać od razu kolejną pozycję. :)