Wpis z mikrobloga

Mirki, mam od lat taką schizo-rozkminę i zostawiałem ją na nocną, żeby się podzielić:
Co jeśli każdy człowiek widzi inne kolory? Tylko wspólne nazewnictwo pozwala nam myśleć, że jednak widzimy to samo? Może mamy inne oczy i np. w moich oczach niebo jest koloru, w jakim inni ludzie widzą gówno? Tylko że ja ten gówniany kolor nazywam niebieski, bo za młodu rodzice pokazywali mi niebo i mówili, że to niebieski? I tak wszyscy się nauczyli, a tak naprawdę każdy tam widzi co innego?
To by tłumaczyło dlaczego różnym ludziom mogą się podobać różne kolory. Może np. wielu osobom podoba się absolutnie ten sam kolor, bo jeden patrzy na niebieski (według konwencjonalnego nazewnictwa) będący faktycznie niebieskim, a drugi patrzy na brązowy (według oficjalnego nazewnictwa), który jednak dla niego jest też niebieskim, bo ma inne oczy i mu się podoba?
  • 15
@bas_daniel: No ale tu jest problem, może się przyjęło że różowy jest obciachowy i dla każdego obciachowy jest ten różowy, który on widzi. Może ktoś widzi to, co ja uznaję za czarne i mówi na to różowy, i to jest dla niego obciachowe. W zasadzie nie da się chyba sprawdzić czy widzimy dokładnie ten sam kolor. Możemy wskazać na tą samą rzecz, ale nasze oczy będą inaczej interpretować barwy i chociaż
@bas_daniel: nie strasz, ja mam takie pomysły od paru lat, ale na razie jeszcze czuję sie normalny. Jak zacznę się zastanawiać czy ludzie mogą źle interpretować smaki i zamiast pizzy spróbuję żreć gówno, to wtedy będę się o siebie bał.
@Ben_Dover: często o tym myślałam jak byłam mała. Czytałam kiedyś jakieś prace naukowe i może nie na taką skalę, ale każdy człowiek widzi świat troszkę inaczej. Robiłam sobie testy i np. moje oko nie dostrzega różnicy między dwoma podobnymi odcieniami zielonego, a dla innego człowieka będą to dwa rożne kolory, za to podobny problem będzie miał np. z niebieskim czy czerwonym.
@somatotropina: to trochę jak z tą dwukolorową sukienką co ileś tam lat temu podzieliła internet? Ja na przykład często kłócę się z ludźmi o to czy coś jest zielone czy niebieskie. Wiem niby, że mam nick zielony, a pasek niebieski, ale są odcienie na granicy, co do których zazwyczaj jestem w mniejszości, czyli że faktycznie jakieś tam odchyły od normy mam. Albo inni mają. Albo wszyscy mamy.
@somatotropina: bardzo ciekawy, chociaż wyniki nie są miarodajne, bo patrząc na końcowe statystyki, to ludzie chyba zarówno robili sobie jaja ustawiając wszystko źle, jak i czitowali, osiągając wynik na minusie, gdzie podobno zero jest perfekcyjne:

Your score: 31
Gender: Male
Age range: 20-29
Best score for your gender and age range: -40480
Highest score for your gender and age range: 99999890